Kompatibilita DSLR se starými objektivy

František

Dobrý den,
Chtěl bych se poradit ohledně kompatibility digitální zrcadlovky se starými objektivy dělané např. pro Prakticu, Zenit aj. Určitě nejsem jediný koho tato myšlenka napadla hlavně pro svoji finanční dostupnost tohoto řešení.
Chtěl bych si pořídit DSLR Pentax K110D pouze tělo – cca. 14tisíc kč a v bazarech dokoupit objektivy klasika: nějaký základní, širokoúhlý a hlavně který hodlám nejvíce využívat teleobjektivy.

Je mi jasné, že současné vymoženosti autofokus , měření expo ap. nebude fungovat, ale to mě nevadí spíše naopak. Kdysi jsem amatérsky fotografoval takže expoziční vztahy jsou mi dobřé známy a chci mít možnost v tomto maximální svobody.

Co bych potřeboval vědět je jestli vůbec existuje nějaká redukce na tyto objektivy (závit) a nebo i bajonety. Právě v typech bajonetů se nevyznám vůbec. Kdybych třeba
narazil na dobrý objektiv s bajonetem XY jestli lze sehnat příslušnou redukci na ten Pentax?
Další věc je vzdálenost objektivu od filmu při použití redukcí – Bude se mi měnit? Nebo je zaručena stejná vzdálenost a hraje to nějakou roli?
Další otázkou je kresba a barevné podání těchto starých objektivů na DSLR. Je rozdil oproti současným doporučovaným objektivům příliš markantní až nedostačující?
Děkuji

1 komentář u „Kompatibilita DSLR se starými objektivy“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, na Pentax K110D bez problémů nasadíte všechny starší objektivy s bajonetem Pentax. U novějších s bajonetem KA (poznáte podle toho, že na clonovém kroužku je poloha A) bude fungovat naprosto vše kromě autofocusu, u starších pak každopádně nepojedou režimy Tv a P, budou asi jistá omezení i v měření, nicméně minimálně v manuálním režimu lze tato skla užít bez potíží.
  Rovněž tak je dostupná bez problémů redukce na závitová skla – fungují v plně manuálním režimu bez potíží, vzdálenost od roviny filmu je stejná.

  S redukcemi z jiných bajonetů je to ale složité a odpověď je spíše negativní, je nutno se pídit po konkrétní kombinaci. Obecně ale v tomto ohledu si stojí výrazně lépe Canon, jehož bajonet EF má nezvykle velký průměr, takže se do něj jiné bajonety s redukcí většinou vejdou, ale ani tam to nebývá levné a běžné.

  Optická kvalita starých pevných ohnisek je různá od průměrných po naprostou špičku, kterým se ze současných skel vyrovnají jen vyložené profiřady. Obecně lze počítat s nárůstem kvality proti levným zoomům atd., naopak ale názory o tom, že překonají i současnou špičku patří spíš do říše bájí, to se týká jen výjimek jako třeba Planar, Distagon či některá Zuika, které ale nebývají v bazarech právě levné.

  Jinak moje osobní rada – neváhejte užít staré objektivy jako širokoúhlé a základní, ale absence moderních vymožeností u teleobjektivu vás bude hodně mrzet – osobní zkušenost…

  Odpovědět

Napsat komentář