Archivace fotografií na CD.

Michal Tomeš

Dobrý den,
chci se zeptat, zda je dobre archivovat fotografie na CD? Někde jsem četl, že se snad po čase můžou fotky z CD nenávratně ztratit.

2 komentáře u „Archivace fotografií na CD.“

  1. Odpověď redakce

    Dlouhodobá archivace digitálních dat je dnes opravdu problém, 100% spolehlivé médium zatím neexistuje. Mít data zazálohovaná pouze na jednom CD bezpečné rozhodně není, lepší je vypálit data na CD dvou různých výrobců a ty mít uschované na různých místech. Tím se sníží riziko ztráty dat, když jedno CD přestane být čitelné a uložením na různých místech dále snížíte riziko ztráty dat například důsledkem požáru. I tak je ale CD (nebo DVD, které má větší kapacitu) vhodné po nějaké době znovu vypálit, záleží na kvalitě (dělají se i archivní CD), ale běžnému CD/DVD se dává životnost kolem 5 let.

    Dalším bezpečnostním stupněm může být ulkládání dat paralelně s CD na technologicky jiné médium, například externí USB harddisk nebo na magnetickou pásku. Pásky sice nevynikají rychlostí, ale jde o médium poměrně dlouhodobě prověřené (banky a velké instituce) a výrobci udávají životnost záznamu 20 let.

    S pozdravem
    Jan Seifert

    Odpovědět
  2. Zivotnost medii

    Co sa tyka pasok, tak tam hrozi riziko, ked paska ostava “nepohnuta”, totiz susedna vrstvy sa ovplyvnuju a mozu zmenit susedny zaznam. Doporucuje sa preto raz za cas (cca. 3 roky) pretocit pasku.
    Z beznych (nie specialnych archivnych) medii pravdepodobne najvacsiu zivotnost ma magneto-opticky zaznam, cca. 40 rokov.
    Existuju specialne DVD media (napr. Delkin) so zlatou vrstvou, kde sa garantuje 100 rokov zaruka na data. Zatial som to nevyskusal, ale po 100 rokoch Vam poviem, ako to funguje..:))
    Ak budete pouzivat bezne media, tak doporucej prepalit raz za 3 roky DVD(CD). Nezabudnite takiso, z existujuci format nemusi byt podporovany v buducnosti, takze mozno treba ratat s prekonvertovanim do ineho formatu.

    Odpovědět

Napsat komentář