Použití blesku

Michal

Děkuji za odpověď na předchozí otázku. Přidal bych další, nevím však, zdali ji správně položím. Mám Canon 20D, externí blesk Canon 580EX a chci udělat portrét v místnosti s bleskem a objektivem Canon EF 85/1,8. Chci fotit clonou 1.8. V režimech Av nebo Tv mi foťák exponuje na pozadí(jako kdybych blesk nepoužíval) a v režimu P ho zase nedonutím k nastavení clony 1.8. Nejde mi o to, abych měl dobře exponované pozadí, chci mít dobře exponovaný jen portrét v popředí.
Děkuji za odpověď.

1 komentář u „Použití blesku“

  1. Odpověď redakce

    Použijte režim M. Clonu nastavte na 1,8, čas můžete dát celkem jakýkoli, jen nesmí být kratší než synchročas pro blesk, tj. 1/250s (jinak musíte mít zapnutou synchronizaci na krátké časy), a nebo naopak moc dlouhý (aby nedocházelo k rozmazání). Nastavená kombinace čas/clona ovlivňuje pouze expozici okolním světlem – při krátkém čase bude pozadí hodně tmavé, při delším bude více vidět. Případně pokud se expozice blíží tomu, co by fotoaparát naměřil v režimu Av nebo Tv, může být také popředí osvětlené kombinovaným světlem (a pak právě hrozí rozmazání při příliš dlouhé expozici). O správnou expozici popředí se nemusíte starat, tu zajišťuje E-TTL. Když se vám zdá, že není taková, jaká by měla být, máte možnost ji ovlivnit pomocí kompenzace expozice blesku.

    Jiná možná technika, když nechcete mít pozadí příliš tmavé, je použít režim Tv nebo Av s nastavením kompenzace expozice do mínusu (takové, abyste dosáhl rozumně krátkého času). Kompenzace expozice u Canonu neovlivňuje expozici blesku, tj. kompenzace do mínusu ztmaví pouze pozadí, popředí bude exponované bleskem normálně.

    No a konečně, pokud se o expozici pozadí nechcete starat, můžete si nastavit uživatelskou funkci č. 3 na hodnotu 1. Pak nebude fotoaparát předpokládat, že chcete jen dobleskávat, ale při nasazeném blesku vám v režimu Av ke zvolené cloně nastaví vždy automaticky 1/250s.

    Odpovědět

Napsat komentář