Polarizační filtr na setový objektiv Canonu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6

Jiří Hodeček

Dobrý den, jsem začátečník s DSLR(konkrétně Canon EOS 400D) a potřeboval bych vědět, jaký pol.filtr je vhodný na set.objektiv Canonu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6(systém Cokin, ano/ne?). Popř.od jakého výrobce, s jakým závitem a jak se vyvarovat vinětaci, hrozí-li. Moc děkuji za odpověď.

4 komentáře u „Polarizační filtr na setový objektiv Canonu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6“

 1. Odpověď redakce

  Klasický polarizační filtr vás uváže na jeden průměr závitu, pokud si koupíte větší (předpokládáte-li časem větší počet objektivů), potřebujete redukci a stojí výrazně více.

  Cokin systém je univerzální, poměrně levný, ale potřebujete s sebou tahat držák filtrů a filtr je relativně velký a zranitelný. Na druhou stranu přechodové šedé filtry jsou rovněž součástí systému Cokin, takže z hlediska univerzálnosti to není špatné řešení.

  Vinětaci se lze vyvarovat systémem pokus-omyl, na digitálu vidíte okamžitě výsledek, takže když uděláte snímek s plně otevřenou clonou a nebude mít tmavé rohy, můžete si filtr koupit. Volba výrobce je na vás, tady je to pouze o penězích, nakonec ani Hama nenabízí špatné polarizační filtry, i když bych osobně sáhnul po BW nebo HOYA.

  JH

  Odpovědět
 2. Zaclonit !

  S tou plně otevřenou clonou nesouhlasím, objektiv se musí zaclonit na maximálně používanou clonu při běžném focení, já bych použil clonu 11.
  —————————————–
  Vinětaci se lze vyvarovat systémem pokus-omyl, na digitálu vidíte okamžitě výsledek, takže když uděláte snímek s plně otevřenou clonou a nebude mít tmavé rohy, můžete si filtr koupit.

  Odpovědět
  • zaclonit !

   To je právě častý omyl, vinětace je největší při plném odclonění, když si vybírám filtr, mám plně otevřenou clonu, když fotografuji a vím, že mi to vinětuje, snažím se přiclonit.

   Odpovědět
 3. Otáčení předního členu

  Díky moc za odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, jak se projeví otáčení předního členu objektivu s nasazeným filtrem cokin. Jsem zatím pouze teoreticky vzdělán, praxe mi chybí. Děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář