Nakup objektivu a overeni jejich kvality

Radek Novotny

Zvazuji nakup nekolika objektivu pro NikonD70s, pomalu zuzuji vyber konkretnich typu , co koupit. Levny to neni , ale rekneme ze si chci udelat radost. V diskusich jsem narazil na vyrazne odlisne zkusenosti pisatelu a naznak toho, ze meli smulu a meli “horsi” kus. To me privadi k obave, ze jako amater nevim jak overit koupeny objektiv – zda ma tu kvalitu, kterou vyrobce deklaruje, zda objektiv je takovy jaky ma byt? Kde si mohu overit, ze koupeny objektiv funguje tak jak ma? Ze funkce AF je tak rychla jak ma byt ?? Diky za odpoved.

1 komentář u „Nakup objektivu a overeni jejich kvality“

  1. Odpověď redakce

    Obávám se, že vás nepotěším, ale bez možnosti porovnání s jiným objektivem prakticky nelze udělat exaktní srovnání.

    U AF by ale problém nastat neměl, tam jsem se zatím s tím, že by se rychlost mezi kusy stejné značky podstatně lišila nesetkal. Zde se spíš zaměřte na různé “podezřelé” zvuky při ostření atd., pokud vše vypadá dobře, tak bych rozdíl nečekal.

    U optické kvality stojí za pokus vyfotit nějakou plochu, třeba cihlovou zeď, ideálně ze stativu. Znakem špatné adjustace čoček, který poznáte i amatérsky, je to, když se například ostrost v rozích zásadně liší, tedy třeba pravý dolní roh je podstatně ostřejší než levý dolní. Ovšem ostrost ve středu obrazu a míru poklesu kvality do rohů pokud je rovnoměrná už jen těžko posoudíte bez srovnání s jiným kusem. Pokud ale nekupujete nějaký naprosto netypický objektiv, tak je podle mě velmi vysoká šance, že najdete jiného majitele, který by byl ochoten poslat testovací snímek – třeba ve fórech na http://www.fotopruvodce.cz či http://www.fotoaparat.cz...

    Odpovědět

Napsat komentář