Sigma 70-200 f/2.8

matty

Dobrý den. Poslední současná verze tohoto objektivu Sigma 70-200 je vybavena Macrem, oproti předešlému typu. Někde jsem se doslechl, že u teleobjektivu s proměnným ohniskem je přidání další funkce v podobě macra na škodu optické kvalitě. Zjednodušeně řečeno, že moc funkcí v jednom škodí, že je lepší teleobjektiv se zumem bez macra a pokud chci makro, tak samostatný macro objektiv. Můžete mně poradit, zda je na tomto něco pravdy a zda je tím pádem poslední verze tohoto teleobjektivu s macrem opticky horší než předchůdce bez macra? Děkuji.

1 komentář u „Sigma 70-200 f/2.8“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, nelze odpovědět úplně jistě, protože nepíšete, kterou Sigmu máte, ono je verzí více, ale snad se strefím.

  Obecně ale zrovna v případě této funkce nemusí být zhoršení základní kvality nezbytné, ono totiž nejde o makro, ale spíš takové “pseudomakro”, měřítko 1:3,5, které umožňuje například Sigma APO 70-200mm f/2.8 EX DG MACRO HSM, lze za makro označit jen se značným přimhouřením oka – prostě se o něco zkrátí minimální vzdálenost pro zaostření, což je leckdy spíš mechanická záležitost. Něco jiného by byla snaha o doplnění o rozsah makra až někam k 1:2 či dokonce 1:1, ale to zde nenastalo.

  Je to třeba posuzovat vždy individuálně – například srovnám-li si MTF grafy přímo od Sigmy pro starou a novou verzi 70-200mm f/2,8, tak mi spíš připadá, že výrobce tu inovovovanou verzi dost optimalizoval na co nejlepší kvalitu ve střední části obrazu i za cenu jistého zhoršení v rozích, při použití na DSLR s crop faktorem cca 1,5x to bude výhoda, při fullframe spíš ne.

  Osobně jsem ale zatím přímou možnost srovnání těchto dvou objektivů neměl, takže to prosím berte jen jako odhad, byť založený na reálných datech.

  Odpovědět

Napsat komentář