Objektiv drhne při manuálním ostření

Martin Ježek

Dobrý den,
mám Tokinu AF 19-35mm f/3.5-4.5 pro bajonet Minolta AF.
Přepnu-li ostření na MF, tak při otáčení ostřícím prstencem objektiv na dvou místech zadrhává a je třeba použít nápadně větší síly, abych tyto dvě polohy překonal.
Při AF jezdí ostření dobře (alespoň jsem si nevšiml např. změny zvuku motorku při průjezdu těmi zadrhávacími místy).
Nevím, jestli je to už od výroby, neboť objektiv jsem koupil od druhého majitele.

Otázky:
1) Jedná se běžný jev, který jinak nemá na objektiv vliv (hlavně na jeho trvalou funkčnost) a můžu se klidně smířit s tím, že ta dvě místa drhnou (defacto na ta dvě místa manuálně nezaostřím, ale zas by to u širokého ohniska nemělo tak vadit)?

2) Nebo se jedná o vadu, jejíž ignorování povede k pozdějšímu závažnějšímu poškození objektivu (např. se uvnitř něco ulomí) a bude třeba nákladného servisního zásahu?

Odpověď, ani částečnou, se mi nepodařilo nikde vygooglit (ani obecnou či pro jiné typy objektivů).

Předem děkuji za odpověď
Martin Ježek

1 komentář u „Objektiv drhne při manuálním ostření“

 1. Odpověď redakce

  Samozřejmě jsem objektiv neměl v ruce, takže odpověď je víceméně odhadovaná.
  Ovšem všechny ovládací prstence (zoom, zaostření, případně clona) by měly mít na všech objektivech vždy stejný chod po celé dráze; jakmile je v nějakém místě výrazně větší odpor, hrozí trvalé poškození (např. šroubovice) a oprava by mohla být jednak dost drahá a jednak by se nemusela – vzhledem k ceně objektivu – vyplatit.
  Takovéto závady vznikají zpravidla při pádu objektivu a nastane jev podobný tomu, když máte šroub a na něm matku se stženým závitem.
  Pokud zaostřování drhne jen při manuálním režimu, může to být závada pouze v převodu z kroužku manuálního ostření na ukotvení čoček; některé Tokiny totiž při AF neotáčejí zaostřovacím kroužkem, aby se snížila spotřeba elektřiny a tak se šeřila baterie. Ale konktrétně tento objektiv jednak nemám a jednak jsem ho neviděl rozebraný, takže těžko takto říct, co je pravou příčinou; ovšem jisté je, že by se to dít nemělo.

  Doporučuji proto nechat objektiv prohléhnout a případně opravit dřív, než se stane nefunkčním nebo se ještě více poškodí, což by byla škoda.

  Autorizovaný servis objektivů Tokina:
  http://tokina.ekgfoto.cz/servis/?PHPSESSID=cb0d1904157f63dcb33950a8eb034f5a

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář