Panasonic FZ50 vs Nikon D80

Luboš

Chtěl bych si koupit nový přístroj a mám dilema který.
Uvažuji o dvou: Panasonic FZ50 nebo Nikon D80.
Jaký je vlastné rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou?
Navíc vlastním Nikon F65 s objektivy Sigma 28-70 a 70-300 mm. Mohl bych je využít?
Nejsem žádný profík, ale chci mít kvalitní foto.
Děkuji
Luboš

1 komentář u „Panasonic FZ50 vs Nikon D80“

 1. Odpověď redakce

  Rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou je obrovský.
  Kompakt (i EVF, tedy “nepravá zrcadlovka” s elektronickým hledáčkem jako FZ50) především nemá možnost výměny objektivů – můžete použít jen předsádky, které jsou ale určeny vždy pro konkrétní typ, takže když vyměníte tělo přístroje, budou vám na nic; dále má mnohem menší čip (rozměrově, ne rozlišením; výjimkou je snad jedině Sony DSC-R1); zpravidla nepodporuje TTL řízení blesku; z důvodu menšího snímače s dnes již velkým rozlišením tyto přístroje (a Panasonic obzvlášť!) trpí velkým šumem na vyšších ISO. Výhodou kompaktů a EVF jsou menší rozměry a nižší cena.

  Naproti tomu zrcadlovka má výměnné objektivy (můžete mít jednu sadu objektivů a těla stejného systému libovolně měnit), optický hledáček (mnohem lepší než malý LCD), podpora systémového příslušenství (mezikoužky, blesky, objektivy atd.), TTL měření blesku (lepší výsledky), přesnější měření světla, menší šum a tedy i možnost reálně využít i vyšší ISO (čip je fyzicky mnohem větší, a tak nejsou pixely tak nahuštěné). Nevýhodou zrcadlovek je nutnost dávat pozor na zaprášení čipu při výměně objektivů (při opatrné manipulaci to ale není problém; stačí neměnit objektivy v prašném prostředí či ve větru; kromě toho máte u Nikonu 10 čištění zdarma, jinak stojí 250 Kč a při výše uvedené opatrnosti bohatě stačí 1 až 2 čištění za rok – podle toho, kolik nafotíte), větší hmotnost a vyšší cena. Ovšem výhody zde zcela převažují.

  Pokud rozmýšlíte mezi FZ50 a D80, podle mě není o čem mluvit, zvláště když máte i kinofilmové tělo Nikon – zachovejte systém, kupte D80 se setovým objektivem (např. AF-S DX Nikkor 18-70mm IF-ED nebo AF-S DX Nikkor 18-135mm IF-ED) a budete moci bez problémů využít i své objektivy z F65. Setový objektiv doporučuji proto, že je třeba nominální ohniskovou vzdálenost násobit faktorem 1.5× (čip je menší než políčko filmu) a chyběl by Vám širokoúhlý objektiv (28mm odpovídá na DSLR 42mm, zatímco 18mm je reálně 27mm).

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář