oprava závěrky

Michal Hložek

Dobrý den.jsem vlastníkem fotoaparátu canon EOS 10D,má nafoceno cca 9000 cvaknutí.Začala se mi projevovat vada:nedocvaknutí,na fotoaparátu se objeví error 99.Po vypnutí a zapnutí je vše v pořádku.Vada se projevuje občas. V servisu canon mi řekli že je vadná závěrka(logicky) cena opravy cca 4000Kč.Rád bych se mýlil ale myslím že závěrku rovnou vymění a hotovo. Neexistuje někde “opravář” a ne mněnič? Děkuji Michal Hložek

2 komentáře u „oprava závěrky“

 1. Odpověď redakce

  Po pravdě nevím, co od svého dotazu čekáte. Poměrně chápu, že řadu věcí lze amatérsky opravit a často to také dělám, dokonce i v práci.

  Ovšem závěrka fotoaparátu, ještě k tomu plně digitálního, je natolik složitý mechanismus, navíc mechanicko-elektronický, že nevidím nějaký racionální důvod, proč se pokoušet ji opravovat (jak ji pak nastavíte/zkontrolujete/atd.). I kdyby to bylo možné, když pak spočtete hodiny tím strávené, vyjde výměna levněji, alespoň v tomto případě určitě. Navíc cena opravy mi nepřijde nijak tragická, čekal jsem výrazně více.

  Pokud to někdo děláte, ozvěte se. Osobně bych dal přednost servisu, za práci ručí a vědí, co dělají. Mechanický fotoaparát bych do rukou amatérských klidně svěřil.

  Tož tak, neberte nijak ve zlém,

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Bohužel je to tak

  Je to bohužel tak. Složitost současných strojů a přístrojů tak prudce rodste, že doby, kdy zkušený mechanik poznal závadu sluchem a citlivýma rukama sešteloval motor, že šlapal jak hodinky, jsou bohužel nenávratně pryč. Pokud třeba u auta odhalí diagnostika chybu vstřikovací jednotky nebo vám odejde u PC motherboard, je nejjednodušší to vyměnit, i když vada může být třeba ve studeném spoji.

  Odpovědět

Napsat komentář