Fomapan active 400

tom

Paní Radka kdysi vysvětlovala, že se z digi dají dělat pěkné černobílé fotografie. Také mám ten pocit.
Chtěl jsem si vyzkoušet alternativu ve fotografování na Fomapan 400 a dopadlo to bídně. Použil jsem monopod, čas 1/30, clona mi vycházela 5,6. Skenovali jsme doma na prý kvalitním filmovém skeneru myslím 1200 dpi. Film vyvolával místní lab.
Výsledek jsou nepříliš kontrastní záběry, taková lepší šeď, ostrost neohromuje, atd.
Barva na iso 200 mi jde lépe, tu však dělá komplet pražský Fotolab.
Chtěl jsem si tím dokázat, že kdo to s čb filmem neumí, má raději zůstat u digitálu.
A to se mi povedlo.
Máte nějaké rady k tomuto počínání?

4 komentáře u „Fomapan active 400“

 1. Odpověď redakce

  Vaše formulace není přesná. Podle mne jste píše dokázal, že u digitálu má zůstat ten, koho fotografování na filmy nezajímá a nezjistí si ani základní věci.

  Fomapan 400 je asi to nejhorší, co jste si mohl vzít, vyvoláním v labu jen těžko vytěžíte maximum, navíc v tomto případě často ani nevíte, jakou bude mít film citlivost. 1200 dpi není kvalitní skener, mám 2900 a je to takové přijatelné minimum.

  O tom, že velmi dobré černobílé fotografie lze pořídit na první pokus, se přesvědčili dosud nedotčení účastníci našeho vyvolávacího semináře (více na
  http://www.paladix.cz/clanky/jak-dopadlo-pracovni-setkani-prvni-vyvolavani-cb-filmu-a-fotografii.html
  a
  http://www.paladix.cz/clanky/fotografie-ucastniku-pracovniho-setkani-prvni-vyvolavani-cb-filmu-a-fotografii.html).

  Digitální cesta má silnější nástroje na převod barev do šedi a další tonální úpravy, jejich zvládnutí však vyžaduje stejně silný zájem, jako mokrá temná komora. I já občas volím sken a digitální zvětšování a troufám si tvrdit, že při plném využití nástroje se jedná o proces stejně náročný, jako lučba a osvit. Pokud bych byl ochoten pouze přepnout digitální fotoaparát do černobílého režimu nebo jedním knoflíkem převést do stupňů šedi, asi bych snadno dokázal, že kdo to s digitálem neumí, tak ho nemá používat …

  Kupte si například Ilford Delta 100 nebo 400 a nechte ho vyvolat někoho, kdo to umí (vyvolávání není jen izolované vymáchaní v lázni podle nějaké tabulky – odvozuje se ze scény, expozice a záměru).

  Sice Vám s klidem podepíšu, že kvůli černobílé fotografii skutečně není nutno zaplést se s filmem, ale s Vaší testem a následným vývodem lze těžko souhlasit.

  Odpovědět
 2. možné chyby

  Je pravda že mohlo dojít chybnému vyvolání filmu,ale spíše se přikláním k následující teorii…
  Pokud jste chtěl tento ČBfilm skenovat, měl jste se koupit monochomatický film pro známý vyvolávací proces C-41.
  Film který jste koupil je určen k prosvětlování zvětšovacím přístrojem a ne skenerem. Filmová emulze je založena na bázi halogenidů stříbra a skenerová světlo ji správně neprosvítí.Běžný fotolab by taky zkončil špatným výsledkem,protože by tyto vrstvy emulze negativu detekoval jako chybu (prach,škrábanec)a automatika by se je snažila odstranit.
  Narozdíl monochromatický film je na podobném základu jako filmy barevné a lze normálně skenovat při použití perfektních ČB výsledků.

  Odpovědět
  • možné chyby

   Monochromaticky film pro barevny proces je dobre doporuceni. Je sice mnohem mene tvarny, ale pro zacatek je take mnohem odolnejsi.
   Nicmene s celym textem se nemohu ztotoznit.
   Filmy nelze delit na urcene pro skener a urcene pro zvetsovak. Principy emulzi jsou mnohem starsi nez skenery a pro ne doznaly jen nekterych uprav. Jak barevna, tak klasicka cernobila jsou zalozeny na halogenidech stribra. Vyvolavanim halogenidy zmizi a zustanou rekneme kanky barviv nebo krystaly kovoveho stribra.
   Tento rozdil nevadi pri skenovani, ale pri pouziti funkce pro automaticke odstraneni vad emulze. K tomu se pouziva ctvrty kanal skenovany v UV svetle (snad se nepletu a neni to IR). Barviva uz v nem nejsou videt, pouze mechanicke poskozeni emulze a prach, zatimco kovove stribro je nepruhledne i daleko mimo viditelne svetlo. Opravny kanal je tedy stejny jako ty viditelne. Podle mych zkusenosti neni ale neni vysledkem mene kvalitni sken, ale uplne zhrouceny obsah.
   Pokud nepouzijeme funkci pro automaticke odstranovani vad, muzeme klasickou cb. emulzi skenovat zcela bez ztraty kvality. Koneckoncu to tak delam bezne.

   Odpovědět
 3. kodak 400

  Dokončil jsem zkušební focení na čb Kodak 400.
  Výsledek je úplně perfektní.
  Je pravda, že byl film vyvolán jinde než zmíněný Fomapan 400. ??

  Odpovědět

Napsat komentář