Jak se chovat k DSLR v zimě?

Michal Urban

Zdravím,
nedávno jsem si koupil DSLR Nikon D50. A když jsem byl včera s kamarádem na celodenním výletě, uvědomil jsem si, že vlastne nevím, jak se k němu chovat.

Za a) mě znervózňoval sníh, který padal všude kolem, naštěstí jen malé vločky, a viděl jsem, že to nikam nezatéká, ale stejně jsem si říkal, že jsem se měl o chováni v tomhle počasí informovat, co můžu a co ne – přeci jen, u mého filmového Zenita to bylo vcelku jedno, zvlášť když jsem měl v batohu druhej kus. 🙂 Takže bych ocenil rady co a jak dělat kdyz sneží. V dešti bych se na focení pochopitelně vykašlal.

Za b) přechod ze zimy do tepla a orosení. Po pár hodinách venku pořádně promrznul a když jsme dorazili do cílové taverny, začal jsem asi po 10 minutách fotit, samozřejmě s bleskem. Až po pár fotkách mi došlo, že to není to pravé, navíc jsem si před chvílí přečetl, že speciálně blesk bych v takové situaci používat neměl. Takze zase ocením rady.

Naštěstí zda se tyhle excesy přežil v pohode, fotí i blýská pořád dobře a bez problémů. Ale docela jsem se orosil, když jsem si říkal, jaký jsem pako.

A taky by mě zajímalo, jestli by se dalo sehnat nějaké pouzdro, z kterého bych nemusel foťák vyndavat a nevadila by mu nějaká ta voda …

Díky!

1 komentář u „Jak se chovat k DSLR v zimě?“

 1. Odpověď redakce

  Při sněžení, zvlášť když je mráz, toho zas tak moc nehrozí, pokud nejde o nějakou velkou vánici – jenže zase kdo by v takovém počasí fotil… Pár kapek žádný přístroj nezničí, ale žádnou sprchu bych nedoporučoval. Když je potřeba fotografovat v dešti nebo sněhu, je nutné pak přístroj otřít a uložit – kdybyste jej dal do brašny mokrý, mohlo by dojít k nějakému zkratu.

  Chování k technice v mrazu shrnuje tento článek:
  http://www.paladix.cz/clanky/fotografovavi-a-mraz.html

  O žádném pouzdře, jaké popisujete, nevím. Leda by existovalo na D50 podvodní pouzdro, ale o něm také nevím, nehledě na to, že to není moc elegantní řešení a taková pouzdra stojí nezřídka tolik, kolik přístroj i s objektivem.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář