Makro

Lucie Hořejší

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu s výběrem vhodných prostředků pro makro foto.
Jsem krátkodobý uživatel kinofilmové zrcadlovky Canon EOS 300 s objektivem 28-105 mm f/4-5,6 USM a jelikož mě hodně přitahuje makro foto (zejména abstraktní) chtěla bych se o ně sama pokusit a však nevím prostřednictvím jakých prostředků (předsádkové čočky, mezi kroužky nebo přímo makro objektiv), a jakou zvolit kvalitu s ohledem na neprofesionální požadavky.

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

1 komentář u „Makro“

 1. Odpověď redakce

  Tady se radí těžko, každý má jiné představy. Vezmu to trošku podle sebe:

  a) vyhnul bych se předsádkám, protože způsobují u kontrastnějších věcí optickou vadu (fialové hrany) a ceklově nejsou nijak extrémně ostré, existují sice předsádky s korekcí této vady, jsou ovšem docela drahé

  b) nejsou špatné mezikroužky, občas jsou k mání v bazaru a pokud je vyzkoušíte, je to nejkratší cesta k makrofotografii

  c) samozřejmě je nejrozumnější makroobjektiv, to jste ovšem finančně jinde

  Osobně bych zkusil mezikroužky, měl jsem je pro kinofilm a teď už dlouho nad nimi uvažuji i pro digitál (EOS 350D). Pokud zjistíte, že makro ano, je pak nejlepší cestou koupě makroobjektivu, buď přímo pro DSLR – Canon 60 mm, nebo klasiku 50 mm, 105 mm. Varuji před Sigmou 50 mm, je opticky kvalitní, ale choulostivá na protisvětlo. Osobně bych šel do klasiky 105 mm od Tokiny nebo Canonu, jeden z nejlepších makro objektivů byl a je Tamron 90 mm.

  Přeji hezký den, JH

  Odpovědět

Napsat komentář