Clonové číslo a předsádky

Rumcajz

Dobrý den, nedávno mě napadl paradox.
Clonové číslo je vyjádřením podílu ohniskové vzdálenosti objektivu a průměru otvoru clony. Dříve jsem používal digitální ultrazoom Fuji 7000 a měl jsem k němu širokoúhlý konvertor 0.7X. Předpokládám, že funguje tak, že přidáním optických členů vznikne objektiv s jinou ohniskovou vzdáleností. Ohnisková vzdálenost mého objektivu začínala na cca 7mm, max. clona f2,8. Upevnil jsem fotoaparát na stativ, nastavil prioritu clony a fotoaparát dopočítal dejmetomu 1/500s. Po přidání konvertoru k objektivu se však čas NEZMĚNIL, Přitom se změnila ohnisková vzdálenost a clonový otvor zůstal stejný. Pro pokus jsem použil homogení scénu, abych vyloučil vliv např. jiného procentuelního podílu oblohy a podobně. zajímalo by mě, proč tomu tak je, nějaké tušení asi mám, ale nedokážu to vyjádřit. Něco jako že objektiv + konvertor nelze posuzovat jako celek.

1 komentář u „Clonové číslo a předsádky“

  1. Odpověď redakce

    Postupoval jste pečlivě a správně, ale pohořel jste na jednom zádrhelu, který není moc znám. Existují totiž dva typy konvertorů.

    První je rozptylná soustava, která se umisťuje mezi objektiv a médium, tedy film, čip nebo i oko (u dalekohledu, tam se mu říká Barlowova čočka). Využívá se tu základního schématu teleobjektivu, proto tyto konvertory ohnisko pouze prodlužují. Jsou rozšířeny mezi uživateli zrcadlovek s výměnnými objektivy (ale firma Horseman dodává i velkoformátový telekonvertor) a právě od nich je známo, že konvertor mění světelnost. Jak jste již uvedl, dojde totiž ke změně ohniskové vzdálenosti, ale vstupní pupila (nebo otvor clony) je stále ten původní.

    Druhým typem (který jste použil vy) je afokální soustava tvořená spojkou a rozptylkou, která se montuje před objektiv. V praxi se tedy mluví spíše o předsádkách. Pokud je první spojka, je to schéma Galileova dalekohledu a ohnisková vzdlálenost se zvětšuje, pokud je první rozptylka, jedná se dveřní kukátko a ohnisková vzdálenost se zkracuje. Byly rozšiřeny v dobách pevných objektivů, ale po nástupu zoomů zmizely. Pak našly použití u videokamer, u kterých nešlo měnit objektivy. Dnes se opět vrací na pole digitálních kompaktů, které jsou zhusta vybavovány objektivy s nevyhovujícím rozsahem ohniskových vzdáleností. Důležité je, že soustava nepoužívá původní vstupní pupilu objektivu, ale novou z předsádky, která je náležitě větší. Nejde přitom o skutečný průměr čočky, ten je velký dost. Je to velikost pupily objektivu náležitě zvětšená či zmenšená. Světelnost a clonové číslo tak zůstanou zachovány i s konvertorem-předsádkou.

    Odpovědět

Napsat komentář