Udává se,že problém s rozostřováním obrazu při promítání diapozitivů způsobený zahřátím,tzv.”popping”,řeší objektivy diaprojektoru s možností přidání clony a tím i hloubky ostrosti.U nás v podstatě jediný dostupný,který tento objektiv vyráběl-Braun,paradoxně bohužel již tento objektiv již přestal vyrábět /Ultralit PL 2,8/85 mm BMC/.Chtěl jsem se zeptat,jestli zoomový Ultralit se světelností 3,5 a rozsahem 7O-l2O
by toto částečně neřešil-jednak nižší,ikdyž fixní světelností a tedy větší hloubkou ostrosti promítaného obrazu a také-a to jsem se chtěl hlavně zeptat širším ohniskem-bude mít obraz promítaný při nastavené ohniskové vzdálenosti 7Omm větší hloubku ostrosti a tedy méně rozostřené okraje než při nastavené max.ohn.vzdálenosti l2O mm?A nedělají tyto zoomové objektivy diaprojektorů při nejšírší nastavené ohn.vzdálenosti také soudkovitost obrazu?Děkuji za odpověď,J.T.
Problémy diaprojekce
jindrich.t
Odpověď redakce
Obávám se, že v tomto Vám zoom objektiv při promítání nepomůže, hloubka ostrosti totiž závisí na cloně, rozptylovém kroužku a měřítku (poměr jak je objekt velký na filmu a jak na plátně). Hlavním přínosem zoom objektivů při projekci je využití celé plochy plátna při různém odstupu od plátna a pokud tedy při ohnisku 70 i 120 mm vždy využijete celého plátna, změní se sice odstup od plátna, ale ne měřítko a rozostřených okrajů se tak nezbavíte. Přínos by tedy byl jen v o něco nižší světelnosti 3,5.
Bohužel, objektiv Ultralit PL 2,8/85 mm BMC se už opravdu nevyrábí, sám jsem ho minulý rok sháněl a tuto zprávu mi po dotazu potvrdil i výrobce. Zkuste se podívat do nabídek našich bazarů, ale větší šanci na koupi budete mít na německé eBay, kam mi doporučil výrobce se podívat a kde jsem objektiv nakonec koupil.
Další možností je podívat se na podobný objektiv od jiného výrobce, určitě objektiv stejných parametrů (ohnisko a proměnná clona) byl i v nabídce Reflecty, ale jestli se stále vyrábí bohužel nevím.
S pozdravem
Jan Seifert