Problémy diaprojekce

jindrich.t

Udává se,že problém s rozostřováním obrazu při promítání diapozitivů způsobený zahřátím,tzv.”popping”,řeší objektivy diaprojektoru s možností přidání clony a tím i hloubky ostrosti.U nás v podstatě jediný dostupný,který tento objektiv vyráběl-Braun,paradoxně bohužel již tento objektiv již přestal vyrábět /Ultralit PL 2,8/85 mm BMC/.Chtěl jsem se zeptat,jestli zoomový Ultralit se světelností 3,5 a rozsahem 7O-l2O
by toto částečně neřešil-jednak nižší,ikdyž fixní světelností a tedy větší hloubkou ostrosti promítaného obrazu a také-a to jsem se chtěl hlavně zeptat širším ohniskem-bude mít obraz promítaný při nastavené ohniskové vzdálenosti 7Omm větší hloubku ostrosti a tedy méně rozostřené okraje než při nastavené max.ohn.vzdálenosti l2O mm?A nedělají tyto zoomové objektivy diaprojektorů při nejšírší nastavené ohn.vzdálenosti také soudkovitost obrazu?Děkuji za odpověď,J.T.

1 komentář u „Problémy diaprojekce“

 1. Odpověď redakce

  Obávám se, že v tomto Vám zoom objektiv při promítání nepomůže, hloubka ostrosti totiž závisí na cloně, rozptylovém kroužku a měřítku (poměr jak je objekt velký na filmu a jak na plátně). Hlavním přínosem zoom objektivů při projekci je využití celé plochy plátna při různém odstupu od plátna a pokud tedy při ohnisku 70 i 120 mm vždy využijete celého plátna, změní se sice odstup od plátna, ale ne měřítko a rozostřených okrajů se tak nezbavíte. Přínos by tedy byl jen v o něco nižší světelnosti 3,5.

  Bohužel, objektiv Ultralit PL 2,8/85 mm BMC se už opravdu nevyrábí, sám jsem ho minulý rok sháněl a tuto zprávu mi po dotazu potvrdil i výrobce. Zkuste se podívat do nabídek našich bazarů, ale větší šanci na koupi budete mít na německé eBay, kam mi doporučil výrobce se podívat a kde jsem objektiv nakonec koupil.

  Další možností je podívat se na podobný objektiv od jiného výrobce, určitě objektiv stejných parametrů (ohnisko a proměnná clona) byl i v nabídce Reflecty, ale jestli se stále vyrábí bohužel nevím.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář