Světelnost nebo IS

Miroslav Beneš

Dobrý den,
všiml jsem si, že se tu snažíte odpoídat i na otázky typu “jaký objektiv k…”. Měl bych jeden podobný, i když trochu více specifický. Chci si pořídit novou DSLR, prozatím Canon 400D. Kromě běžných fotografií dovolené apod. toužím po focení na různých párty až disco. Druhou dominantou by měl být portrét a dále pak venkovní sport a zvířata. Přemýšlím, zda zvolit Canoňácká eLka 4,0 = 24-105/4,0 L IS USM + 70-200/4 L USM nebo zda sáhnout po nestabilizované Sigmě 28-70/2,8 EX DG ASPH + 70-200/2,8 EX DG APO HSM a ušetřit. Také poradit nějaké vhodné portrétové sklo, protože na investici do Canonu 135/2,0 L USM mi už rozhodně nezbyde….

Za Vaši odpověď předem velmi děkuji a přeji pěkný den

1 komentář u „Světelnost nebo IS“

 1. Odpověď redakce

  To je opravdu dilema, především, vysoká světelnost velice usnadňuje rychlost a spolehlivost autofokusu, takže pro fotografování akcí, diskoték, atd. docela ideální. Navíc má solidní hloubku ostrosti a umožní odpíchnout objekt od pozadí.

  IS vás nezachrání v situaci, kdy se objekt pohybuje, sice můžete mít o cca dvě až čtyři clony či časy jinou expozici, ovšem objekt samozřejmě nezastaví. Na druhou stranu umožní z ruky fotografovat mázlé “umělecké” záležitosti, což se běžně většinou nedá.

  Osobně jsem vlastnil obojí, napřed Canon 28-135mm f/3,5-5,6 IS, teď Sigma 18-50mm f/2,8 EX. Dnes bych dal přednost 2,8, navíc je ještě dobré brát v potaz, že byť je 24-105mm f/4,0 L od Canonu L-kové sklo, recenze na něj nejsou příliš kladné. 70-200mm f/4,0 L je vynikající sklo a ostré na plnou díru, vlastním ho.

  Sigma má a vždycky měla problémy s protisvětlem, na reportážní fotografii to nemusí vadit, na ostatní fotografování je otázka protisvětla + bočního světla snižuje se kontrast. To je u Sigmy fakt, za kterým si budu stát. Je na uživateli, zda to akceptuje a dokáže s tím žít. Já se s tím u své základní Sigmy srovnal, ale 50mm f/2,8 EX jsem částečně z tohoto důvodu prodal, byla ostrá jak bič, ale nebavilo mě neustále hlídat, kde mám sluníčko.

  Ve výsledku si tohle dilema budete muset rozhodnout sám. Ještě je otázkou, k čemu mít kinofilmový objektiv 28mm, z kterého je následně 45mm, což už je dlouhé. Bude Vám to vadit. Takže místo Canon 24-105mm f/4,0 L bych koukal spíše po 18-55mm f/2,8 IS za stejné peníze. Ovšem přechod na FF není možný.

  Odpovědět

Napsat komentář