Zvětšovák a objektiv

Martin Beseda

Chtěl by jsem se zeptat jaký bude rozdíl mezi objektivy zvětšováku, Anaret 4,5/80 a 4,5/50. Já doteď používám jenom ten 4,5/80 a dostanu se na maximální rozměr fotky 18 x 24 cm s plným zvednutím zvětšováku. Jak fotky mi umožní dělat ten 50-kový objektiv?

Děkuji.
Martin

2 komentáře u „Zvětšovák a objektiv“

 1. Odpověď redakce

  Zvětšovací objektiv pro kinofim má mít ohnisko 50 mm, s 80 mm sice zvětšovat lze, ale jak jste už sám zjistil, nedosáhnete velkého zvětšení. Bohužel nepíšete, jaký zvětšovák máte, ale lze předpokládat, že s objektivem 50 mm budete moci dělat zvětšeniny 24×30 až 30×40 cm. Musíte dát pozor jen na jednu věc, 50 mm objektiv musí být blíže k filmu než 80 mm, jinak nepůjde zaostřit. Pro zvětšováky Meopta existuje pro tento účel zapuštěná destička, která tak objektiv přiblíží více k filmu. Před koupí si ale ověřte, jestli na Váš zvětšovák půjde, jinak by podobnou redukci bylo třeba nechat vyrobit (což zvládne každý soustružník).

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět
 2. Objektiv

  A teď mám dotaz na to, jaký objektiv si pořídit. Odpověď, že ten nejlepší je mi jasná, ale nastáva můj problém s financemi, nemůžu si koupit ten který by jsem chtěl, a proto se ptám čím to nezkazím aby mi dlouho ke spokojenosti sloužil. Děkuji, Martin B.

  Odpovědět

Napsat komentář