Praní filmu

Martin Beseda

Dobrý den.
Když peru film a pak po aplikaci smáčedla ho dám sušit, stejně na něm zůstavají nejaké skvrny od vody. Ja film po vyndání ze smáčedla oklepu od vody a opatrně setřu vodu mokrýma prstama. Nic lepšího se mi neosvědčilo. Pak ho normálně pověsím a nechám usušit. Koupil jsem si stírací kleště a po prvním použití jsem je vyhodil – zničil jsem s nima celý negativ, byl poškrábaný v celé délce.
Rád si vyslechnu radu někoho, kdo to dělá často a s úspěchem, ne jako ja. Vše s filmem je v pohodě, ale praní a sušení mi nějak nejde a tím často zničím dobré fotky.
Děkuji za odpovědi na mé otázky.
S pozdravem,
M. Beseda

7 komentářů u „Praní filmu“

  1. Odpověď redakce

    Kleště nejsou špatná věc, ale nesmíte na ně moc tlačit a hlavně je udržovat dokonale čisté – třeba je prát spolu s filmem; škrábance dělají hlavně zaschlé prachové částice nebo písek (někdy bývá ve vodě). A také to musejí být dobré kleště s měkkou stírací gumou – já jsem s nimi negativ nepoškrábal nikdy.
    Na poslední lázeň používejte destilovanou vodu, pak vodu z cívky oklepejte, film rozviňte a hned setřete kleštěmi nebo nechte volně schnout. Destilovaná voda by mapy zanechávat neměla, pokud je celé praní dostatečně dlouhé; v destilce stačí chvíli pohybovat cívkou a je to. Mám to ověřené vlastní praxí – neříkám, že je to dokonalé, ale mapy ani škrábance na filmu nemívám…

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Tak tak..

    Já také na poslední praní používám destilku se smáčedlem. Filmy nestírám, nechám je zavěšené a zatížené volně schnout. Nikdy žádný problém..

    Odpovědět
    • tak tak..

      máme neuvěřitelně tvrdou vodu-ty mapy to je síla!!! tak po praní do tanku dám čistou destliku, minutu překlápím a až nakonec smáčedlo (samozřejmě naředěné v dest. vodě).Vím že se to nemá,ale do smáčedla dávám ještě film v cívce a po vyjmutí ho z tama pořádně vytřepu (jako v odstředivce).vytáhnu z cívky-a pak už není co stírat…

      Odpovědět
      • tak tak..

        Tak o tom, že by se neměl film dávat do smáčedla v cívce nevím 🙂 Já to tak dělám.. Cívku v tanku několikrát peru v normální vodě a na poslední praní dávám destilku se smáčedlem.. Pak otřepu, rozdělám, rozvinu a zavěsím.. Bez jakýchkoliv problémů a map…

        Odpovědět
        • tak tak..

          Je to kvůli tomu, že smáčedlo při styku s vývojkou silně pění.Proto cívku a tank pořádně vymývám…

          Odpovědět
          • tak tak..

            Moje zkušenost je taková že cívku i s filmem ponořím do vývojnice se smáčedlem několikrát jemně zavrtím,film vytáhnu ,pověsím ve sprše a od vrchu poleji ještě smáčedlem aby se spláchla případná pěna a nechám uschnout .Voda na smáčedlo vždy destiovaná.

  3. s x po funuse

    Škoda, že jsem tenhle trik s destilkou nevěděl dřív. Napadlo mě to, ale při mém prvním vyvolávání (mám za sebou zatím 3 no 😉 jsem se striktně držel návodu z těchto stránek (rubrika “V temné komoře”). Bohužel “praní” je tam popsáno kapku nejasně. Např. poprvé jsem použil jar s obyč.vodou v poměru snad 1:1 (“aby film rovnoměrně osychal”), ale při osychání a tvorbě zvláštních map na filmu jsem ho raději znova osprchoval. I přesto se občas někde nějaká “nečistota” objevila 🙁 No jo.. ono mi přišlo použít destilku na praní jako plýtvání. Mimochodem pro přerušovač se zřejmě taky musí použít dest.voda, že? Jinak často čtu, že vodu stačí k přípravě chemikálií převařit (snad je to i v oficiálním návodu na nějakém obalu). Tohle celkem nechápu, protože mám za to, že z vody chci eliminovat jisté anorganické příměsi – soli (jako uhličitany), což musím provést destilací, páč převařením se jich nezbavím.. maximálně zničím bakterie, choroboplodné zárodky atd. ..to je k ničemu.

    Odpovědět

Napsat komentář