Výběr digy foťáku a objektivů (Sony A-100 a Canon 3xx)

Luděk Panenka

Zdravím a prosím o radu zkušenějších.

Dosud vlastním analog Minoltu Dynax 500si s objektivy Minolta AF zoom 35-70mm 1:3,5-4,5 a Soligor AF 100-400mm 1:4,5-6,7

Rád bych přešel na digitální zrcadlovku. Jedinou kde by se snad daly použít uvedené objektivy je Sony A-100.
Je tomu opravdu tak, budou tyto staré objektivy fungovat i se Sony A-100 a stojí vůbec za to kvůli těmto objektivům pořizovat tento konkrétní fotoaparát, nebo by bylo lepší vše prodat a koupit něco jiného včetně objektivů? Co si o uvedených objektivem myslíte a co si myslíte o jejich spojení se Sony A-100? Jaké budou z tohoto spojení fotky?

Kresbou, ostrostí a barevným podáním se mě víc líbí Canon 3xx, ale Sony by mohla mít tu výhodu, že bych nemusel kupovat nové objektivy a navíc bych k nim měl i anologové tělo (pro určité situace bych si analog rád ponechal a s Minoltou Dynax 500si jsem spokojený). Co si o tom myslíte? Nerad bych vyhodil peníze za nový foťák jen tak.

Díky za Vaše názory

Luděk

1 komentář u „Výběr digy foťáku a objektivů (Sony A-100 a Canon 3xx)“

 1. Odpověď redakce

  Sony Alpha A100 je jistě kvalitní přístroj, čipy Sony ostatně používá řada jiných výrobců přístrojů (Nikon, Pentax). S Canonem 350D a 400D je Alpha plně srovnatelná a má ještě něco navíc: optickou stabilizaci v těle přístroje, takže ať nasadíte jakýkoli objektiv, je stabilizovaný, zatímco Canon má stabilizátory v objektivech a tudíž jej musíte zaplatit s každým stabilizovaným objektivem znovu.
  Objektivy by měly na A100 fungovat, protože Sony tvrdí, že je plně zachována kompatibilita objektivů i dalšího příslušenství Minolta. Ale musíte počítat s crop-faktorem 1.5×, takže z 35-70 by se rázem stal 53-105, tedy takový “polo-dlouhý” objektiv a jistě byste pocítil velký problém při nedostatku širšího ohniska. Kvalita fotografií by byla jistě dobrá, protože DSLR má menší čip než je filmové pole, tudíž by se využíval jen střed a problematické kraje, kde u setových objektivů (35-70) bývá nižší ostrost, by nevadily, jelikož by na snímku vůbec nebyly. Ale jak už jsem psal, neměl byste žádný širokoúhlý objektiv, což je problém.
  Řešením by bylo zakoupení A100 v kitu s objektivem 18-70 DT (EQ ~27-105) a tyto Vaše stávající objektivy používat jako doplňkové (zejména teleobjektiv). Ač 18-70 vypadá dost “fórově”, jeho kvalita je velmi dobrá. Sony hodlá dále rozšiřovat jak systém DSLR, tak příslušenství, takže se jedná o docela perspektivní cestu.
  Za A100 peníze jistě nevyhodíte a pokud si chcete i nadále ponechat analog Minolta, pak A100 je určitě lepší volba než cokoli jiného. Vždy je lepší mít jeden systém než 2 zcela nekompatibilní…

  MS#

  Odpovědět

Napsat komentář