Rychlost zápisu na kartu

Jakub Kaše

Dobrý den
Pracuji teď s Olympusem E-1 a chtěl bych se zeptat na rychlost zápisu pořízeného snímku na kartu.
Používám Sandisk Extrem III (což tento přístroj díky svému stáří sice neocení, ale spolupracuje) a při režimu záznamu RAW ukládá do dvou sekund. Pokud však použiju záznam JPEG SHQ s nejmenší kompresí (lze zde nastavit), trvá záznam 15 – 20 sekund, někdy i více (záleží na daném snímku). Chtěl jsem se tedy zeptat, zda máte o tom nějaké povědomí – zkušenosti. Mám zkušenosti s dobou přesně opačné a nebo je doba stejná.
Děkuji za odpověd
S pozdravem Jakub Kaše

2 komentáře u „Rychlost zápisu na kartu“

 1. Odpověď redakce

  Problém není v kartě, ale v rychlosti (resp. pomalosti), s jakou přístroj zpracovává data ze snímače, než je uloží na kartu. Toto by mělo být nezávislé na paměťové kartě; pokud se to děje jen u určitého kusu paměťové karty, je to asi závada. Že by karta byla na přístroj “moc rychlá”, to není pravděpodobné, maximálně nevyužije její rychlost, ovšem cosi jako “minimální rychlost” neexistuje.
  Pokud vím, tak kvalita SHQ bývá víceprůchodová, tedy data jsou zpracovávána opakovaně, aby byla kvalita opravdu co největší. Formát RAW přístroj ukládá rychleji prostě proto, že se surovými daty ze snímače nedělá nic, zatímco u JPG probíhá určité zpracování.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. doba ukladani e-1

  Na onu pomalost pri ukladani jpg muzou funkce “Shading comp.” a hlavne “noise filter” – zvlast ten sumovy filtr. Kdyz jsou vypnuty ukladaji se i jpg pomerne svizne.

  Odpovědět

Napsat komentář