Zoomový objektiv 70-300 mm

Michal

Vážení přátelé, žádám Vás o radu s výběrem vhodného objektivu k mému fotoaparátu CANON EOS 300V. Mám následující požadavky:
Rozsah zoomu od 70(až 90) do 300 mm, výhodný poměr kvalita/cena, tiché motorky typu USM.Stabilizátor asi nemohu v této třídě čekat.
Mám na mysli typy jako: Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM, Sigma 70-300mm F4.0-5.6 APO DG Macro, Tamron AF 70-300 F/4-5,6 pro Canon LD Macro 1:2 atd. Prosím poraďte mi. Děkuji.

1 komentář u „Zoomový objektiv 70-300 mm“

 1. Odpověď redakce

  Zcela na rovinu, Váš dotaz je trochu zmatečný. Pokud požadujete USM (což je vynikající řešení), musíte zůstat jen u verzí Canonu, neboť ostatní výrobci nic podobného v této třídě nenabízejí. Výhodný poměr kvalita / cena bohužel neexistuje, dnes dostanete za stejnou cenu zhruba stejnou funkčnost, jinak by se ti výrobci ani nedokázali uživit.

  Moje další odpověď bude velmi subjektivní, tak to prosím vezměte v úvahu.

  a) Vyšší clona na dlouhém konci bude dělat v méně kontrastních scénách problémy autofokusu, což platí o všech zmíněných objektivech. Je třeba s tím počítat.

  b) Canon 75-300mm jsem měl, na dlouhém konci obecně je velmi měkký a je nutné se s tím smířit. Na druhou stranu dnes existuje řada novějších variant tohoto objektivu jak v provedení DC, tak USM, které jsou o fous lepší.

  c) Sigma je rozumný kompromis za rozumné peníze. Jedinou nectností obecně je citlivost na protisvětlo, což se dá ohlídat s pomocí sluneční clony.

  d) Tamron je značně nevyrovnaná značka z pohledu opakovatelnosti, můžete mít kliku na nadprůměrný kus, nebo také smůlu. Snad jedinou výjimkou je makro 90 mm, to je naopak špičkové. Subjektivně bych se Tamronu z výše uvedených důvodů vyhnul, tedy pokud nemáte možnost si ho předem vyzkoušet a nafotografovat zkušební snímky.

  Já vím, že můj závěr nebude znít příliš rozumně. Nicméně prostě bych si v klidu koupil nějakého novějšího Canona s USM, který mi vyváží tichostí a rychlostí ostření pomalejší ostření u Sigmy. V této třídě objektivů nemá výrazný smysl zabývat se optickými vlastnostmi, jsou natolik podobné, že je to zbytečné trápení.

  Přeji hezký den, Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář