D80

Luboš

Přeji dobrý den!
Včera jsem si koupil Nikon D80 a jsem docela zklamaný z návodu k použití. Může mě někdo navést:
1/ jakým způsobem se nastavují různá pole ostření. Nevím, jestli to jde, ale podle reklamy se dá nastavit jakákoliv oblast ostření.
2/ Mám Nikon F65 a k tomu mám blesk Cullmann 42, který je pouze na TTL. Na tomto novém D80 mi negunguje. Mám to špatně nastavené nebo to opravdu nepůjde a budu muset si koupit nový blesk?

Nejsou nějaké stránky na netu se stručným popisem tohoto aparátu? Originál návod k použití mi nějak nejde.
Zatím děkuji a určitě ješně na něco narazím a ozvu se. Přeji všek krásné den.
Luboš

1 komentář u „D80“

 1. Odpověď redakce

  Velká většina lidi se shoduje v tom, že návody k přístrojům Nikon jsou srozumitelné a přehledné. Ale nemusí to jistě vyhovovat všem.

  Body ostření se nastavují zadním křížovým přepínačem, ale nesmí být zablokovaný (dvoupolohový přepínač “L” taktéž na zadní stěně). Režim bodů, resp. jejich módy (jednotlivý bod × všechny body + priorita nejbližšího objektu) se nastavují v menu. Pro změnu aktivního AF bodu musí být aktivní expozimetr (po krátkém namáčknutí spouště). Myslím, že měnit AF body lze jen v “pokročilých” režimech (M, A, S, P), nikoli v režimech tzv. “kreativních” (portrét, krajina atd.) – tím si ovšem nejsem zcela jistý. Nicméně jsem si naprosto jist, že se to dočtete v návodu.

  Blesk musí podporovat synchronizační protokol iTTL, takže Váš Cullmann opravdu použít nelze, nastavením to není. Pro D80 jsou vhodné např. blesky Nikon SB-600 a SB-800 nebo např. Sigma EF-500 DG ST (případně Super) iTTL.

  Popis přístroje je leckde, stačí nebýt líný a trochu hledat:
  http://www.fotografovani.cz/art/nov_df_am/Nikon-D80-DSLR-news.html
  http://www.fotoaparat.cz/article/10340/1
  http://www.europe-nikon.com/product/cs_CZ/products/broad/777/overview.html
  http://www.fotografovani.cz/art/forec_amater/nikon-d80-r.html
  atd.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář