filtry cokin

Simona Rousová

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli se mám obávat vinětace při nasazení Cokin filtrů řady P na objektiv SIGMA 17-35/F2,8-4 EX DG ASPH.HSM. Zatím tento objektiv nemám, ale chtěla bych si ho v blízké době pořídit.
Dočetla jsem se, že by se vinětace u Cokinu P měla objevit až pod 20mm u kinofilmu. Když mám tedy digitální zrcadlovku, mám 17 přepočítat na 17×1,5=25,5 ??
Nebo je nějaká lepší varianta filtrů pro tento objektiv?
Větší řada filtrů cokin?
Ještě poslední dotaz, jsou filtry Cokin opravdu spíše nekvalitní. Nejdou kombinovat např. s filtry Lee. Ale podotýkám, že nejsem žádný profesionál. Tak nevím, jestli by mi nestačil Cokin…
Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

1 komentář u „filtry cokin“

 1. Odpověď redakce

  Filtry Cokin P by vinětovat neměly na 20mm, pokud budete používat jen držák P Wide-Angle Holder (BPW-700) P299 pro širokoúhlé objektivy. Pokud chcete používat Cokin i na širším ohnisku, pak může být řešením použití řady Z-Pro, ale možná jednodušší je (tedy pokud to jde) prostě podržet filtr před objektivem bez držáku. Já vím, že se ozvou nějací “technologové”, kterým se při tomto řešení ježí vlasy na hlavě, ale funguje to docela dobře, např. na objektivu Sigma DC 10-20 EX HSM – opravdu nemám problém.
  Na digitální zdradlovce opravdu Sigma s Cokin P vinětovat nebude – je to podobný případ jako u AF-S DX Nikkoru 18-70; máte totiž pravdu v tom, že ohnisko musíte přepočítat, takže v reálném ohnisku jste bezpečně nad 20mm.
  Filtry Lee jsou sice asi lepší, ale taky o dost dražší než Cokin. Cokin se snadno poškrábe, ale zase není taková tragédie případně koupit další – nic není věčné. Cokinu se nebojte – já se toho obával několik let a teď vím, že zbytečně.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář