Použití OM objektivů na Oly E400 a 400D

Vítek

Dobrý den,
Fotografuji OM objektivy a uvažuji o koupi digi zrcadlovky, která by byla kompatibilní s mou fotovýbavou. Crop faktor pro mě není rozhodující.
Zjistil jsem, že se vyrábějí redukce na Cannon a Olympus E.
Zajímalo by mě jaká je komunikace mezi OM objektivy a těmito dvěma (E400 a EOS 400D) zrcadlovkami.
Pokud zacloním na objektivu, ztmaví se hledáček hned, nebo až při stisku spouště?
Jsou nějaké rozdíly v kvalitě obrazu (odrazy čipu ap)?
Je v adptérech nějaký optický člen, lze zaostřit na nekonečno?
Děkuji za zodpovězení otázek,
Vítek

2 komentáře u „Použití OM objektivů na Oly E400 a 400D“

 1. Odpověď redakce

  Redukce na E-systém i na EOS se opravdu vyrábějí. Jejich výhodou je, že nemají žádný optický člen, tudíž neovlivňují kvalitu obrazu. Na nekonečno v obou případech zaostřit lze.
  “Komunikace” objektivu s tělem je vlastně nulová, protože objektivy Zuiko OM nemají v sobě žádnou elektroniku, tudíž ani nemají čím by komunikovaly… Na Canonu i Olympusu musíte tedy měřit při pracovní cloně, takže hledáček ztmavne hned – ale tak je to u každé redukce spojující 2 různé systémy. Není to ale nějaký fatální problém, vždyť podobným způsobem se dříve fotografovalo zcela běžně a před vynálezem clonového simulátoru si všichni tuto “novinku” (tj. měření přes objektiv, byť zacloněný) nemohli vynachválit.
  Crop-faktor není tak úplně lhostejný – jde o to, co a jak fotografujete. Olympus E má crop 2× (Canon 1.6×), takže se s pomocí vynikajících a světelných objektivů Zuiko dostanete na vyšší ohniskovou vzdálenost než u Canonu, a to při zachování světelnosti objektivu, což není až tak zbytečná věc.
  Tak jako tak – tedy s Canonem i Olympusem – budete ale muset pořídit nějaký (pro začátek klidně setový) objektiv pro digitál, abyste nepřišel o široká ohniska. Kvalita obrazu je plně srovnatelná, ani s jedním systémem neuděláte chybu. S odrazy od čipu si hlavu moc nelámejte, při použití “analogových” objektivů sice občas nastává, ale není to moc časté a na LCD to uvidíte hned, takže lze mírně změnit úhel a fotografovat znovu…
  Pokud bych fotografoval s OM, asi bych volil Olmypus – ale to je jen zcela osobní názor…

  Odpovědět
 2. hledáček

  Děkuji za vyčerpávající odpověď.
  Ne že by mě byl lhostejný crop faktor, nejširší ohnisko mám 28mm, takže jestli bude po přepočtu 45mm nebo 56 mě moc netrápí. Podobně mi je jedno, jestli bude 50mm jako 😯 nebo 100mm. Je ale fakt, že třeba 85/f2 bych více využil jako 130mm než 170mm.
  Co mě ale trápí je miniaturní hledáček, který je pro manuální ostření a vytváření kompozice snímku příliš malý. Chápu dobře, že pokud použiji pro E-400 zvětšující očnici ME-1 dostanu podobně velký(malý) obraz jako u EOSu 400d.

  Odpovědět

Napsat komentář