Oprava objektivu

Pásek Pavel

Dobrý den, po vytažení ze skříně cca po 15.letech v orig. obalu, jsem k mé nelibosti zjistil na téměř novém objektivu Carl-Zeiss Jena electric MC Sonar 3,5/135 že přestala fungovat clona, jak kolíčkem, tak manuálně. Objektiv před uložením pracoval super. Mohl by jste mi poradit co s tím, proč se to stalo, a kdo by to mohl odborně opravit. Vracím se k zrcadlovce a moc by mě to mrzelo, kdy by byl zničen. Můžete mě ještě poradit k čemu se tenhle objektiv hlavně používal. Díky za odpověd.

1 komentář u „Oprava objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Objektiv není zničený, ale zatuhlo mazivo lamel clony, což je nepříjemné, ale odstranitelné. Dejte objektiv do servisu, ať odstraní staré mazivo a objektiv znovu promažou. Mazivo po složených lamelách někdy vzlíná, zalepí je a pak clona nefunguje.
  Při delším skladování objektivů Pentacon a Carl Zeiss Jena je velmi vhodné nastavit nejvyšší clonové číslo a když si vzpomenete, je dobré mechanismus občas “procvičit”. Od té doby, co toto vím, nemám jediný problém.

  Sonnar 135mm f/3.5 je takový “polodlouhý” teleobjektiv – je tedy vhodný pro snímky různých detailů, na portréty i na krajinu.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář