Fotografování pohyblivých objektů

Pavel Engel

Dobrý den,
rád bych se zeptal na fotografování digitálem rychle se pohybujících objektů. Jak nastavit fotoaparát, konkrétně panasonic FZ50, aby objekty, nejčastěji vozidla apod., nebyly rozmazané. Z mých zkušeností s klasickým fotoaparátem je rozdíl v záznamu fotografie oprati digitálu velmi zásadní, klasická zrcadlovka, se kterou jsem fotografoval dříve, neustále rychle zaostřovala na objekt a při focení byly obrázky ostré. Digitál mi přijde stále dost pomalý a neumím jej nastavit tak, aby toto zvládl. Můžete mi poradit?
Děkuji

1 komentář u „Fotografování pohyblivých objektů“

  1. Odpověď redakce

    S digitálními přístroji bývá často problém – pomalý AF a především prodleva závěrky po stisku spouště. Největší potíže s tím bývají právě u EVF, tedy nepravých (“elektronických”) zrcadlovek. Zatímco klasická filmová zrcadlovka nebo pravá DSLR snímá objekt tak, že otevře štěrbinu mezi lamelami závěrky, čímž se na předem nastavený čas osvětlí záznamové médium, EVF a digitály s tzv. “live” čipem (čip snímá stále – pro potřeby hledáčku nebo velkého LCD, po stisku spouště obraz z čipu uloží na kartu) mívají větší prodlevu, protože závěrka bývá elektronická a zpoždění tím narůstá. Další handicap pro rychlou akční fotografii bývá “ultra-zoom”, tedy objektiv s velkým rozsahem, což také zpomaluje AF (např. menší světelností nebo málo citlivými, případně příliš malými, čidly AF). EVF a digitální kompakty se tedy pro fotografování svou konstrukční podstatou příliš nehodí.

    Jediná možnost, jak snímat ostré snímky rychle se pohybujících objektů, je pracovat v režimu předvolby času, vybavit se maximální pohotovostí, rychle se pohybující objekt sledovat přístrojem ve směru pohybu objektu (tzv. “panning”) a v neposlední řadě také mít předvídavost a počítat s nějakou prodlevou záznamu po stisku spouště (tzn. fotografovat “spíš dříve než později”). FZ50 nemám, ale pokud je vybaven přepínáním režimů AF (zjistíte v návodu), měl byste mít přepnuto na cosi jako “Continuous AF” nebo “AF-Servo” (jmenovat se to může různě).

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář