objektivy

Miloslav Svozil

Dobrý den!
Koupil jsem si Nikona D100 – jen tělo, chci si ještě dokoupit objektiv. Chtěl bych amatérsky fotit zvířata a přírodu. Přemýšlím o Sigmě 70-300 F4-5,6 APO DG MACRO nebo o Sigma 70-200 F2.8 HSM APO EX; samozřejmě za lepší světelnost se platí, ale poznám jako amatér podstatný rozdíl? A jak moc mne horší světelnost u prvního objektivu omezí?
Děkuji MS

1 komentář u „objektivy“

 1. Odpověď redakce

  Horší světelnost může způsobovat problém s AF při horších světelných podmínkách. U světelnosti 2.8 je také možnost při fotografování na “plnou díru” dosáhnout menší hloubky ostrosti (ovšem je třeba se samozřejmě smířit s měkčí kresbou). Výsledné fotografie bude – obzvláště na DSLR s 6 MPix – plně srovnatelné, nebude tam žádný propastný rozdíl v jejich kvalitě.

  Větší rozdíl je však v něčem jiném. Chcete-li mít rychlý AF, pak volte jedině HSM (u Nikona značeno AF-S) motorem; to jsou objektivy s vestavěným ultrazvukovým motorem. Takový objektiv tedy nepotřebuje mechanický náhon AF z těla – zaostřování je jednak o dost rychlejší, jednak podstatně tišší. Pro fotografování zvířat a přírody obecně jsou to tedy nezanedbatelné výhody. Krom toho jsou objektivy Sigma řady EX výrazně lépe zpracovány než ty obyčejné (bez EX) – mají vyšší živostnost, prakticky žádné vůle ovládacích prvků i lepší dílenské zpracování.

  Z výše uvedených objektivů bych volil rozhodně EX.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář