Canon 400D a předsádky na Tamron

Ladislav Suk

Dobrý den,
Mám Canon 400D a chci si koupit objektiv Tamron 18-200 mm 3,5-6,3 Makro. Protože tento objektiv má zvětšení 1:3,7 a já bych chtěl dosáhnout zvětšení třeba 1:1, mohu použít makro předsádky,ale jaké, různé druhy mají napsáno “jen do 8Mpx, nebo nad 5Mpx”. Zrovna to samé je to s UV filtry (HMC, SUPER HMC) Prosím o odpověd na 2 otázky.
1.Kolik + diopt. mám koupit na zvětšení cca 1:1
2.Jaký UV filtr nám koupit na Canon s tímto objektivem.
Předem moc děkuji.

1 komentář u „Canon 400D a předsádky na Tamron“

  1. Odpověď redakce

    Tak především – takto širokorozsahový zoom (11×) se pro makro zcela zásadně nehodí, a to proto, že takové objektivy obecně jsou jistým optickým kompromisem (zkreslení, aberace aj.). Tyto vady, které při normálním použití objektivu nemusejí být nijak příliš výrazné, mohou při použití předsádky vady zvýraznit až tak, že obraz bude nepoužitelný. Já bych tedy volil makroobjektiv (třeba i z bazaru, bývá jich tam dost – např. Sigma EX 50 nebo 105 macro, případně i Canon nebo Tamron). Nebo zvolte jiný zoom (např. 3×) a na něj teprve dejte předsádku – ta by měla být achromatická a s MC vrstvami; rozhodně se vyhněte nějakým neznačkovým nebo příliš levným čočkám, které samy o sobě mají různé optické vady. Mocnost (poč. dioptirií) bohužel spočítat neumím (jsem takový anti-matematik), ale obecně vzato čočky nad +4D velmi výrazně zhoršují kvalitu obrazu, takže do nich bych se stejně nepouštěl. Každopádně označení “do 8MPix” klidně ignorujte, protože jde jen a jen o makreting, nikoli o reálné důvody – filtru i čočce je jedno, jaké má čip za nimi rozlišení, stačí, když jsou samy o sobě kvalitní a hotovo.

    UV filtr je docela dobré používat jako stabilní ochranu objektivu před poškozením. A protože optická soustava je taková, jaký je její nejhorší člen, je nutné, aby UV filtr byl co nejlepší. Tudíž: určitě MC vrstvy, kvalitní kovovou obroučku (aby se “nezakusovala” do závitu) – nejlepší filtry vyrábějí B+W a Hoya (HMC a HMC Super), kvalitní filtry jsou i Kenko a Sigma. Nejlevnějším filtrům (které často nejsou ani z optického skla) se vyhněte.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář