Stary blesk Hanimex 325AZ k digitalnej zrkadlovke

Peter Novotny

Dobry den
Rad by som blesk Hanimex 325AZ pripojil k digitalnej zrkadlovke Canon EOS 350D. Zaroven by som rad pouzival este jeden starsi blesk (znacka je uz neznama) ktory vsak ma kabelove pripojenie.
Z netu som sa dozvedel ze je potrebna napatovy oddelovac, pretoze stare blesky pouzivaju ~200V impulz zatial co nove ~2V. Schemy som nasiel. Zaroven som nasiel aj par fotiek ‘kosticky’ ktora sa na jednej strane zasunie do sanok a z druhej sa do nej zasunie blesk. Tato kosticka obsahuje potrebny optoclen na oddelenie napatia a zaroven ma vystup pre blesky pripajane kablikom (nakolko 350D tento vystup nema). Nikde som ju vsak nenasiel v komernom predaji.
Chcel by som sa spytat ci sa taketo udelatko naozaj nepredava alebo len neviem hladat? Pripadne je niekto tak sikovny aby to vyrobil na zakazku?
Dakujem

1 komentář u „Stary blesk Hanimex 325AZ k digitalnej zrkadlovke“

 1. Odpověď redakce

  Nejsem si jistý, jestli je to dobrý nápad. Většinou amatérská výroba neřeší galvanické oddělení zemí, takže se může stát, že si odpálíte zrcadlovku, pokud se někde stane chyba. Případně můžete jako oddělovač použít optočleny, pak je ale potřeba nějaký napájecí zdroj (baterie). Následně je také problém v tom, že blesk jede v plně manuálním režimu, nedá se řídit.

  Rozumné schéma pro výrobu jsem našel například tady http://www.fancon.cz/slave-flash-trigger/slave-flash-cz.html, je ale odpalované interním bleskem, ne kontaktem. Což je řešitelné, ale opět – risknete to a připojíte rovnou k tělu 350D?

  O komerčním prodeji nevím a nemá moc opodstatnění, dříve měly fotoaparáty jediný kontakt, s kterým se daly dělat divy, na mém starém Zenitu E je ten kontakt ryze mechanicky spojený s textilní závěrkou. Takže tehdy to mělo logiku. Dnes blesky komunikují s těly pomocí řady kontaktů, každý výrobce to řeší jinak a tak ta kostička je v podstatě nevyrobitelná.

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář