Nastavení

Luboš

Přeji dobrý den, mám Nikon D80 a v nastavení je, že si můžu nastavit synchronizaci blesku na 1/15 …. 1/125 (možná, že je tam toho ještě více). Můžete mi poradit na jakou rychlost to mám nastavit? Použivám objektiv Sigma 35-70mm, většinou s prioritou času na 5,6 do 5 m. Nyní to mám nastavené na 1/60. Je to OK?
Děkuji, Luboš

2 komentáře u „Nastavení“

 1. Odpověď redakce

  Synchronizace blesku je libovolná od nejkratšího možného času Xsync (tady 1/250 vteřiny) až po nejdelší čas, který zrcadlovka má. Pokud Váš fotoaparát podporuje High Synchronizaci, pak až do nejkratšího času vůbec za výrazného poklesu směrného čísla.

  Jde spíše o téma, které fotografujete, než o synchronizační čas. Vždy jde o to, pokud není blesk jediným zdrojem světla, vyvážit světlo scény stávající a světlo bleskové. Dané téma je na knížku, pro začátek by vám mohly napovědět následující články:

  http://www.paladix.cz/clanky/kapitola-iii-zaciname-fotografovat-se-systemovym-bleskem.html
  http://www.paladix.cz/clanky/blesk-highsynchro-druhalamela.html
  http://www.paladix.cz/clanky/kapitola-iv-systemovy-blesk-ve-dne-a-v-protisvetle.html

  Pozdravuje Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Synchročas

  Tazatel měl asi na mysli něco trochu jiného – v menu DSLR Nikon je možnost nastavit nejdelší synchronizační čas, který přístroj použije při fotografování s bleskem v automatickém režimu. Výchozí nastavení je 1/60s, a to proto, že je to čas vcelku v pohodě udržitelný “z ruky”. Nastavíte-li tedy čas delší, pak se může i v automatickém režimu stát, že snímek neudržíte…

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář