Nečistoty na objektivu

Petr Appelt

Dobrý den,
prosím o radu. Koupil jsem objektiv a při čištění přední čočky se mi nedaří zbavit se několika asi 0,5 mm teček,vypadá to jako když na objektiv někdo prsknul, nebo na něm zaschly kapky něčeho. Zkoušel jsem objektiv očistit lihem,ale teček jsem se nezbavil. Obávám se nějakého drastičtějšího postupu. Co radíte? Kam se obrátit o profi vyčištění ? Je antireflexní vrtsva na přdní čočce skutečně tak citlivá na poškození? Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Petr A.

2 komentáře u „Nečistoty na objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Zkuste vyčištění pomocí vatového tampónu namočeného v isopropyl-alkoholu (prodává se také jako roztok na čištění videokamer a rekordérů) nebo v etheru. Pokud toto nepůjde, pak byste se asi měl smířit s tím, že tečky zůstanou – jiné čištění v servisu stejně neprovádějí (aspoň o žádném nevím). Ovšem pokud nejsou nečistoty vidět na snímcích, klidně na ně zapomeňte – míval jsem kdysi objektiv Zuiko 50mm f/1.8, který byl uvnitř dost špinavý, a přesto se na snímcích, a to i dost zvětšených, nepoznalo naprosto nic, snímky byly zcela ostré a dobré.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. čištění

  Dobrý den,děkuji za odpověď. Vyzkouším tedy doporučený prostředek. Uvidíme. Můžou být tečky vyleptány mořskou vodou? nenapadá mě co jiného by mohlo na objektivu takové tečky vytvořit. Uvidíme. S pozdravem

  petr

  Odpovědět

Napsat komentář