Karta, UV filtr

beda

Prosím, poraďte, jakou koupit kartu k Panasonic FZ30 (asi 4GB); potřebuji hodně rychlé ukládání snímků při sekvenčním focení.
Jaký doporučíte UV filtr – jedná se mi o to, aby nezkresloval a spíše v podstatě jen chránil objektiv (proti vodě, hmyzu apod.).
Děkuji, beda

4 komentáře u „Karta, UV filtr“

 1. Odpověď redakce

  Přístroj sám o sobě není žádný super-rychlík a nějaké sekvenční závody pořádat asi nebude; a právě na přístroji závisí rychlost záznamu hlavně – na kartě samozřejmě také, ale ani seberychlejší kartou nezvýšíte maximální rychlost ukládání dat.

  Z rychlých karet se nabízejí např. SanDisk Extreme III nebo Extreme IV, Lexar Professional nebo Pretec Cheetah. Zpravidla platí, že čím je karta větší, tím je pomalejší (např. SanDisk Ultra II 512 MB pracuje mnohem rychleji než karta stejné řady, ovšem s kapacitou 8 GB – mám vyzkoušeno; proč to je, nevím, výrobce to nikde neuvádí); takže možná je lépe zakoupit např. 2 ks karty 2 GB.

  UV filtr může být jakýkoli, který má MC vrstvy, aby se zamezilo nežádoucím reflexům; na značce až tak nezáleží – můžete vybrat např. B+W, Hoya, Kenko, Marumi, Sigma… Podezřele levným filtrům, které často ani nejsou z optického skla se vyhněte – kazí obraz a než takový filtr, je lepší nemít žádný.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Vnitřní pamět fotoaparátu

  No já jsem si skoro jistý že maximálně je ten foťák schopen exponovat maximálně 4x do vteřiny.Každý foťák má svou paměť (mezi pamět) kam se fotky ukládají než se zapíšou na kartu.
  A funguje to na konec tak, že ty fotky sekvenčním snímání vyexponuješ tak jako tak.(co ti foťák dovolí)
  Otázkou jen je jak dlouho bude trvat pak fotoaparátu něž přepíše fotky ze své mezipaměti na kartu a tak uvolní místo pro další sekvenční focení.
  Fotoaparát je sice ukládá průběžně.Nebo se o to snaží ale nestačí to.Proto se ti (i mě a ostatním) stane, že když foťák umí tak, vyexponuje třeba ty 4snímky/sec pak čekáš vteřinu a ejhle ono jde vyexponovat jen jednu a dost.

  Další zpomalující vlastnosti nastavení a použití foťáku je např. redukce šumu při delších expozicích.Stačí jí zapomenout vypnout a foťák to dělá i když je čas 1/200.
  další brzdící věc je blesk samozřejmě.vypálit blesk 4x za vteřinu na plný výkon (plné nabití kondenzátorů)neumí žádný, protože ty kondenzátory nemají schopnost se tak rychle nabíjet.Samozřejmě platí že čím vybitější je baterie tím déle to ještě trvá.

  No zkrátka řečeno nevím jak je to u kamer ,ale když dražší kartu tak jen proto, že vydrží vyšší či nižší teploty.Střední rychlost zápisu karty normálně vystačí

  Odpovědět
 3. Velikost karty

  navíc velikost karty 4Gb je stejně zbytečná.

  1- nedělá dobrotu mít obrouvskou haldu fotek na jedné kartě.pokud se ti rozbije tak máš povšem

  2- fotím do RAWu a když fotím tak kolikrát si rád fotky po třídenním focení rozdělím.Čas to nezabere a mít opékání buřtů ,nějaké povedené fotky a kdo ví co ještě pohromadě je dost hrůza při upravách

  a nakonec to že ztratíš 4 1Gb karty je malá šance.Jednu někam položíš a je hotovo

  Snad jsem vše napsal srozumitelně a trošku ti to pomohlo

  Odpovědět

Napsat komentář