údaj o makru vs. velikost čipu

Martyin Černý

Crop faktor pro digitály s čipem menším než je velikost kinofilmového políčka jsem pochopil, ale jak mám číst údaj o “makro” zvětšení objektivu?
Platí tam taky ten samý crop faktor, tj. na objektivu při kinofilmu s max makro 1:1 je na APS čipu mého eosu 1:0.625? Já to chápu tak, že objekt velký 36mm se při kinofilmovém 1:1 vejde v přesné životní velikosti právě na délku kinofilmového políčka, jak to je na APS čip? Bude ho tam 0,625tina (neboli bude efektivně větší – analogicky jako se crop faktorem efektivně zvětšuje délka objektivu), nebo je to jinak?
Díky,

Martin Černý

1 komentář u „údaj o makru vs. velikost čipu“

  1. Odpověď redakce

    Údaj o zvětšení objektivu je definován jako poměr velikosti obrazu objektu na filmu nebo sensoru a skutečné velikosti objektu. Tzn. je-li objektiv schopen dosáhnout zvětšení maximálně 1:2, znamená to, že obraz objektu filmu nebo sensoru bude maximálně ½ skutečné velikosti objektu – obraz 1cm velkého brouka bude velký ½ cm. Vzhledem k tomu, že tato definice je založená na absolutní velikosti a ne na relativní velikosti vztažené k velikosti políčka filmu nebo sensoru, tak takto definované zvětšení crop factor nijak neovlivní. Objektiv dosahující zvětšení 1:1 je objektivem dosahujícím zvětšení 1:1 ať už ho nasadíte na tělo s jakýmkoli crop faktorem.

    Na velikosti filmového políčka nebo sensoru – a potažmo na crop faktoru – ale závisí to, do jaké míry obraz objektu vyplní záběr, neboli ***pro jak malé objekty se objektiv s daným maximálním zvětšením hodí***. S fotoaparátem s crop faktorem 1,5x, tj. se sensorem 1,5x menším než políčko kinofilmu, vám vyplní záběr 1,5x menší objekt. Čím větší crop faktor, tím menší objekty si můžete s objektivem s daným zvětšením dovolit fotit. Například, zatímco s tělěm se sensorem formátu APS-C s crop faktorem 1,5x (který je velký asi 23,7×15,6mm) se vám při zvětšení 1:1 vejde 2cm velký brouk do záběru jen tak tak, na kinofilmovém políčku (o velikosti 36x24mm) budete kolem něj mít při stejném zvětšení poměrně velké množství nevyužitého místa. Abyste tímto broukem vyplnil celý záběr, musel byste mít objektiv, který dokáže dosáhnout většího zvětšení.

    Odpovědět

Napsat komentář