vlastnosti objektivů

Pavel

Dobry den,

chci si koupit digitální zrcadlovku. Po pročtení mnoha recenzí jsem se rozhodl koupit zvlášť tělo a zvlášť objektiv (něco okolo 20mm-50mm). Celé to chci pořídit tak okolo 40k. Dřív jsem používal zrcadlovku s filmem a teď mám Olympus C4000.

Ale s některýma věcma si vážně nevím rady. Jsou to věci které možná někomu připadají samozřejmé, ale mě ne. Možná že moje dotazy zní zmateně a neutříděně, ale jsem trochu zmaten:

1. Všiml jsem si že na většině objektivů, které jsou ke koupi, chybí kroužek pro nastavení clony. Znamená to že clona se nastavuje jen na těle digitální zrcadlovky? Ale někde jsem viděl napsáno že pro příklad na D80 nefunguje měření expozice se všemy oběktivy které jdou nasadit. To je případ včech těl. Mají objektivy ještě clonu uvnitř, když ten kroužek tam není?
2. Manuální X automatické ostření. Objektivy mají přepínání mezi MFxAF. Pokud přepnu na manuál tak zaostřuji prstencem na objektivu, pokud přepnu na AF tak se prstenec hejbe sám podle toho jak to vhodnotí tělo fotoaparátu?
3. Všiml jsem si že objektivy se nabízení v různých verzích podle výrobce těla (canon, pentax, nicon, sigma, konica-minolta,…). To zmanená že objektiv pro jednu značku nelze použít na těle jiné značky?
4. Je nějaké oecné vodítko který ojektiv bude fungovat a který ne? Myslím to tak když půjde nasadit mechanicky, bude fungovat elektronika?

Možná je můj dotaz moc obecný? Nevim, ale zatím jsem se nerozhodl které tělo.

Nemyslím že jsem sám kdo “tápe”, ale nikde jsem nenašel článek který by tyto věci objasňoval.

Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.
S pozdravem Pavel

5 komentářů u „vlastnosti objektivů“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    vezmu Vaše dotazy jeden po druhým:

    ad 1) Všechny výměnné objektivy mají uvnitř clonu, je to jedna z jejich vlastností (v technických parametrech se můžete dočíst např. z kolika lamel se skládá nebo jak jsou lamely tvarované). Nicméně to neznamená, že by nutně na sobě museli mít i kroužek pro její ovládání, většina těch nových se už opravdu dodává bez něj a clona se ovládá elektronicky z těla (u Nikonu to lze ještě v některých případech i kombinovat, tj. můžete si zvolit, jestli budete ovládat clonu elektronicky nebo mechanicky – tuto vlastnost ale pokud vím mají pouze zrcadlovky vyšší třídy, rozhodně to neumí všechny).

    ad 2) Ano, přesně tak. V některých případech (např. Sigma) se po přepnutí na AF dokonce nehýbe ani ten prstenec a ostření probíhá výhradně uvnitř objektivu. Speciální verzí je režim M/A u objektivnů Nikkor AF-S, kde to funguje tak, že můžete ostřit automaticky a když se Vám výsledek nelíbí, tak rovnou chytnete za ten kroužek a otočíte s ním podle libosti – tím bez jakéhokoliv přepínání řeknete tělu, že ostříte manuálně. Canon tohle má taky, ale pouze u objektivů, které jsou vybaveny tzv. kruhovým USM motorem.

    ad 3) Správně. Každý výrobce používá jiný mechanizmus pro připojení objektivu k tělu (jiný bajonet), jiné elektrické zapojení kontaktů a jiný protokol pro komunikaci. Tím pádem můžete používat objektivy různých výrobců, ale pouze takové, které jsou určené pro Vaše tělo.

    ad 4) Bohužel, není. Kompatibilita objektivu a těla je čistě záležitost daných dvou kusů (a dokonce se může stát, že co funguje dnes, nemusí fungovat v budoucnosti – když si např. koupíte novější tělo stejného výrobce). V návodu ke každému tělu je uvedeno, jaké objektivy s ním lze používat a podle toho je potřeba se řídit.

    Odpovědět
  2. AF ostření

    Mám dotaz k odpovědi v ad 2 – u režimu M/A je tedy ostření elektrické, tzn. i v manuálním režimu se ostří tak, že prstenec je v podstatě jenom snímač polohy nebo směru otáčení, nejsou tam již mechanické převody, a ostření obstarává ve všech režimech výhradně elektromotor (lineární)?
    Nebo je tam mechanická třecí spojka (poloha prstence neodpovídá nastavené vzdálenosti) nebo je tam mechanický převod (tzn. poloha prstence odpovídá nastavené vzdálenosti). Jak to tedy je?
    Jak je to u objektivú AF-S – je tam mechanický převod ostření nebo jsou již pouze elektrické s manuálním nastavováním “požadavku” na ostření (u Canonu to tak u některých typů je, Olympus to ma také)?
    PL

    Odpovědět
  3. Ostření

    Dotaz byl směrován na to, jestli se dá takovým objektivem ostřit bez baterie ve fotoaparátu, případně bez zapnutého fotoaparátu. Tedy nikoli z hlediska konstrukce objektivu, ale z hlediska komfortu uživatele.
    U mechanického ovládání nevidím žádný problém, u elektrického přenostu nevím. A proto se ptám.

    V tomto ohledu mají třeba EFV velké mínus – bez zapnutého fotoaparátu nic nevidím, navíc objektiv při vypnutí sám přejde do parkovací polohy, takže se zruší i předchozí zaostření. PL

    Odpovědět
    • ostření

      Aha, tak to je jiná, samozřejmě ostřit lze i při vypnutém fotoaparátu a zaostřená pozice se nemění při jeho vypnutí – v tomhle ohledu je to stejné, jako plně manuální ostření (tedy až na to, že MF objektivy mají tu mechaniku podstatně jemnější, než AF objektivy).

      Odpovědět

Napsat komentář