Pentax K10D – setove sklo nebo radsi starsi 28-70/4 AL ?

Bob

Dobry den,
nekolik let spokojene pouzivam Pentax MZ-50 se sklem Pentax SMC FA 28-70/4 AL. Nyni se chystam koupit Pentax K10D a premyslim, zda je setove sklo 18-55/3,5-5,6 alespon v podobne kvalite. Ma smysl koupit setovku, nebo radsi jen telo K10D a pouzivat k nemu muj stary osvedceny objektiv? Navic jsem nekde slysel, ze sklo Pentax SMC-FA 28-70/4 AL ma udajne s DSLR nejaky problem kvuli poslednimu optickemu clenu…

6 komentářů u „Pentax K10D – setove sklo nebo radsi starsi 28-70/4 AL ?“

  1. Odpověď redakce

    Když si nekoupíte žádný objektiv pro DSLR, bude Vám chybět široké ohnisko (28mm je při užití na DSLR Pentax 42m!) – takže bych si ten setový objektiv aspoň pro začátek koupil. I když se říká leccos, žádný ze značkových setových objektivů není nepoužitelný.
    S tím problémem s posledním optickým členem se mi to moc nezdá, protože obojí je to original Pentax a výrobce tvrdí, že K10D má plnou kompatibilitu s objektivy s bajonetem K, K-AF atd., a to i s manuálními. Proč by 28-70mm f/4 měl být výjimkou?
    Pro klid duše ale kontaktujte české zastoupení Pentaxu, tam by Vám měli poradit.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Malá oprava…

    Vypadá to směšně, ale je to jen překlep:
    … bude Vám chybět široké ohnisko (28mm je při užití na DSLR Pentax 42m!) – takže …
    – má být samozřejmě 42 mm :-))

    Milan Sýkora

    Odpovědět
    • malá oprava…

      P.Karbusický jako známý zastánce pentaxu pokud vím opravdu zmiňoval problémy při použití tohoto objektivu na DSLR právě kvůli odrazům čipu na posledním členu, takže kompatibilní je určitě ale moho být problémy právě s tím odrazem.

      Odpovědět
  3. Seťák

    I když příznivci Nikonu a Canonu budou možná nesouhlasit, seťák 18-55 od Pentaxu rozhodně patří k těm lepším (v téhle kategorii), hlavně v protisvětle se chová super a zpracování je taky velice slušný. Naopak ta 28-70, přestože na analogu to bylo výborný sklo, na digitálu nepodává žádný exelentní výkony. Spekuluje se proč, názory se různí, ale prostě je to tak. A jak bylo už zmíněno, to široký ohnisko by vám scházelo. A hlavně: cenový rozdíl těloXtělo+set bývá tak do 1000Kč, a za to rozhodně stojí! Pro dotazy ohledně Pentaxu doporučuju http://www.pentaxfriends.eu.
    P.S. Mám K10D:-D

    Odpovědět
    • Seťák

      Nevím, jak příznivci Canonu, ale já určitě souhlasím – také jsem v původní odpovědi napsal, že není problém používat setový objektiv a že se jeho koupě vyplatí.
      Mimochodem – přeji hodně dobrých snímků s K10D; myslím, že je to opravdu super stroj, otázka je, jestli Pentax dokáže také zaznamenat nějaké větší prodejní úspěchy – právě K10D na to určitě má.

      MS#

      Odpovědět
  4. Diky

    Dekuju vsem za odpovedi. Ted jeste vybrat dobry obchod, kde tu K10D s 18-55 koupim za dobrou cenu. nechci Pixmanii ani Megafoto, jsou podezrele svymi zarucnimi podminkami.

    Odpovědět

Napsat komentář