O objektivech

Josef

Dobry den, vlastnim objektiv sigma 15-30mm, sem snim celkem spokojen, avsak nedavno sem objevil filtry systemu cokin(p serie), po celkem drastickem orezani plastoveho drzaku je mohu,sice trochu omezene, pouzivat, ale jen pri ohnisku 30mm, pri nizsim ohnisku zacinaji vinetovat, a pri ohnisku 15mm jiz nejde pouzit zadny filtr, protoze se sroubuji na objimku, ktera se nasazuje na pevnou slunecni clonu a ta pri tomto ohnisku vinetuje take. Nicmene filtry P serie jsou prilis male pro toto ohnisko.
Muj dotaz, po trochu zmatenem uvodu, zni:
Jak je to z vinetci filtru u objektivu nikkor 18-35mm.
Jelikoz obcas pouzivam i objektiv zakladni a obcas cestuji, uvazuji o koupi nejakeho objektivu 18-55mm, kvuli uspore mista a vahy. Pouzivam telo nikon fm3a. Nejak se mi nepodarilo vyhledat odpovidajici objektiv z clonovym krouzkem. Za radu predem dekuji

1 komentář u „O objektivech“

 1. Odpověď redakce

  Problém se Sigmou 15-30mm (stejně jako s 12-24mm, neb je velmi podobné konstrukce) je způsoben tím, že se tam přední filtry používat nemají, objektivy mají držák na zadní želatinové filtry (nikdy jsem je ovšem neviděl). Tudíž vinětace je jasná – nasazovací objímka je na objektivu hlavně proto, aby šla nasadit klasická krytka…

  Filtry Cokin se pro tyto objektivy moc nehodí. Lze je používat asi jen tak, že filtr volnou rukou před objektivem přidržíte – sice je to takové “bastlení”, ale vím, že to funguje.

  Nikkor 18-35mm f/3.5-4.5D IF-ED je pro filtry Cokin vhodnější. Pokud budete užívat držák pro širokoúhlé objektivy – (Wide – Angle Holder – P Series Ref: P299), pak lze předpokládat, že by filtry řady P nevinětovaly ani na 18mm (výrobce píše, že tento držák pro 1 filtr je použitelný pro kinofilmové objektivy s ohniskem pod 20mm) – ale bude třeba to vyzkoušet, krom ohniska vždy záleží i na konstrukci konkrétního objektivu (např. Tokina AT-X 17mm nevinětuje ani s klasickým “tlustým” polarizačním filtrem…).

  Popis a test objektivu 18-35:
  http://www.bythom.com/1835lens.htm

  Objektiv 18-55mm pro plný formát kinofilmu půjde sehnat asi těžko – skoro bych řekl, že neexistuje. Vím o Sigmě 24-60mm EX, 24-70mm EX atd., ale 18-55mm znám jen pro DSLR… Takže nejen clonový kroužek, ale také plný formát kinofilmu je nutný pro FM3A – objektivy DX (Nikkor, Tokina), Di-II (Tamron) nebo DC (Sigma) jsou pro Vás nepoužitelné, byť by měly clonové kroužky třeba tři.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář