Filtr polarizační cirkulární 58 mm

Petr Bartoš

Dobrý den,
uvažuji o koupi cirkulárním polar. fitru. Jsem amatér a fotím převážně černobílou fotografii. Existují polar. filtry výhradně pro B&W foto nebo můžu koupit jakýkoliv? Byl by vhodný třeba COKIN-C164-58 nebo mi bude stačit i obyčejný od fa. Hama? Můžete ze své praxe nějaký doporučit?

Moc děkuji.

BP

1 komentář u „Filtr polarizační cirkulární 58 mm“

 1. Odpověď redakce

  Polarizační filtr je univerzálně použitelný pro barevný i ČB materiál, stejně jako pro digitální fotografii – nejsou tam žádné rozdíly.

  Jistě můžete koupit “jakýkoliv”, ale ani jeden z těch, které uvádíte (Cokin, Hama), není moc dobrý. Uvědomte si, že špatným filtrem můžete zcela znehodnotit obraz i vynikajícího objektivu.
  Proto si pořiďte filtr co nejlepší (na značce přitom zas tak moc nezáleží), ale hlavně aby měl MC vrstvy (antireflexní) a měl kvalitní kovovou obroučku. Nejlepší filtry jsou B+W a Hoya, střední (nicméně velmi kvalitní) třídu tvoří Kenko MC, Sigma EX nebo Marumi MC.
  Příliš levným filtrům (a zejména těm bez MC) se opravdu zdaleka vyhněte – pokud koupíte např. onu Hamu, zjistíte, že je příšerně tmavá (nevím proč, ale Hama CIR-PL takové prostě jsou) a že kazí obraz. Kvalitní polarizační filtr není úplně nejlevnější, ale při průměru 58mm by to moc bolet nemuselo.

  Já používám filtr B+W C-POL MRC Slim 77mm, Kenko Circular Polarizer MC 72mm a občas také Hoya HMC Super Cir-PL 49mm; se všemi jsem naprosto spokojen, žádných velkých rozdílů jsem si nevšiml. Kdysi jsem měl Hamu a s tou na rozdíl od výše uvedených prakticky nešlo fotografovat.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář