Světlo a ostrost

smolik.zdenek

Nevím, jestli je to možné, ale vlastně fotím jak venku v přírodě, na zahradě, tak doma. Zkrátka všude, kde by mohl být dobrý “úlovek”. Problém je v tom, že když fotím doma a mám scénu nasvícenou normálními vláknovými žárovkami, tak se mi ostrý snímek prostě nepovede.
Ostřím manuálně asi rok. Manuálně i nastavuji hodnoty, takže usuzuji:

Že háček bude v tom světle, neboť až na vyjímky mám fotky na denním světle ostré. Zato doma na “žárovkovém” jen velice výjmečně.

Fotím makro. Obejktiv Sigma Makro 150mm F2,8 HSM EX.Tudíž mám při ostření dobrou světelnot.

Děkuji za odpověd. Snad Vám nepřijde příliš stupidní, ale nevím už co s tím.

1 komentář u „Světlo a ostrost“

 1. Odpověď redakce

  Problém – podle toho, jak to popisujete – bude s dlouhými časy v kombinaci s malou hloubkou ostrosti (čím jste blíž, tím větší musí být nastavená clona, aby byla hloubka ostrosti dostatečná); u makra se běžně používá clona 22 nebo i víc – a při osvětlení normálními žárovkami se nemůžete dostat na čas, který by šel udržet “z ruky”.
  Píšete, že ostříte manuálně, to je u makra chvályhodné. Dále se ale zmiňujete, že “manuálně nastavujete hodnoty” – tedy clonu a čas? A proč? Měříte externím expozimetrem nebo spotmetrem? Jestli ne, pak nechte hodnoty na přístroji a jeho TTL měření, myslím, že to udělá docela dobře. Clonu nastavte co největší a používejte stativ nebo nějakou pevnou oporu. Dálková spoušť je také velmi vhodný doplněk.
  A pokud chcete mít makro-fotografie pořizované v interiéru ostré i “z ruky”, pak Vám zbývá jediné řešení: pořídit si speciální kruhový makro-blesk (např. Sigma EM-140 DG iTTL – myslím, že používáte Nikon; s filmovými i digitálními těly mám tento blesk vyzkoušen).

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář