Zeiss Ikon

Tomáš Vrabec

Zdravim,
Mam na Vas prosty dotaz, snad budete vedet, jedna se o neco z historie, takze ve forech mi moc lidi nepomuze.
Dostal jsem se k aparatu Zeiss Ikon, snad jeden z prvnich modelu viz http://www.licm.org.uk/livingImage/boxTengor.html
Uz jsem zjistil ze umi ostrit bud “blizko” nebo “daleko” a clony ma 11 nebo 22.
Chtel bych si neco timto aparatem s jiste vytecnou kresbou nafotit, ale nemam poneti jaky cas ma zaverka. (ma jenom jeden nebo Bulb)
Mam jiz zakoupeny film Kodak BW 400, expozimetr nachystany.
Jde mi o to aby z fotek aspon neco bylo, ne jen cerne a bile fleky. Vim ze to v laboratori pri vyvolavani muzou lehce korigovat, ale zazraky s tim udelat nejdou, kdyz je fotka spatne exponovana.
Pokud by jste meli poneti jake meli tehdy zaverky casy, prosim napiste 🙂
Fotak je v excelentim stavu, funkce na 1*
Dekuji za odpoved.

A poddotaz panu Sykorovi: Cetl jsem poradnu ohledne polarizaku, mam 400D objektivy 60mm a 20-35 … na tu 60tku jsem koupil CPL soligor, ale ted nevim jaky na ten 20-35 … bude mi delat obyc B+W nejake extra odlesky ? ono prece jen dat 4 tisice za MRC filtr je mimo me moznosti.

Dekuji za odpovedi 🙂

3 komentáře u „Zeiss Ikon“

  1. Odpověď redakce

    Váš dotaz je sice prostý, ale odpověď nesnadná – zvlášť když nikde, kde se o přístroji píše (a prošel jsem odkazů poměrně hodně), nic o časech závěrky nelze dozvědět. Zbývá to zjistit experimentálně a jeden film (nebo více filmů) obětovat. “Základní” časy tehdejších přístrojů se pohybovaly zhruba kolem 1/20 – 1/100s, počítejte spíše s pomalejším. Fotografujte a pište si také hodnoty naměřené expozimetrem pro clony 11 resp. 22 – a uvidíte; porovnejte snímky s hodnotami z expozimetru. Nenapadá mě jiná možnost, jak čas zjistit…

    Nechci Vám předem kazit radost, ale kresba objektivu nebude nijak extra zázračná, byl to ve své době spíše “low-end” přístroj s dost malými možnostmi ovlivnění expozice (malá světelnost, 1 expoziční čas) – takže cosi jako dnešní opravdu levné kompakty. I v té době byly přístroje (tudíž i objektivy) nepoměrně lepší.

    Pododpověď k poddotazu:
    “Obyčejný” filtr B+W nemá antireflexní úpravu, byť je z velmi dobrého optického skla Schott. Na 90% snímků to problém nebude, ale třeba Vás bude mrzet právě těch 10%. Raději než “obyč” B+W si kupte Kenko MC nebo Sigmu EX (ty nejsou tak drahé jako B+W MRC) – prostě MC vrstvy jsou nenahraditelné a ani věhlasná značka je nedokáže zastoupit. Opravdu kvalitní polarizační filtr prostě za pár stovek nekoupíte, ani v bazaru ne.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Dekuji za odpoved

    Dekuji za odpovedi 🙂
    Co se tyce prvniho prispevku – OK, hodim krabicku do skrine a necham dale odpocivat … myslim ze vypujcena flexareta udela lepsi sluzbu 🙂

    Filtry – asi mate pravdu, nasel jsem sigmu mc o petistovku drazsi nez obyc bw ….. takze az nasetrim, tak neresim :-)))

    Odpovědět

Napsat komentář