Přeexponovaný film

Gryz Vladimír

Omylem jsem ve fotoaparátu Flexaret, který používám jen zřídka, naexponoval film Ilford PAN 400 jako ISO 100. Dá se při vyvolávání tato chyba nějak odstranit? Mám k dispozici vývoky Ilford Microphen a Foma R09.
Děkuji za radu

7 komentářů u „Přeexponovaný film“

 1. Odpověď redakce

  Tak velká přeexpozice je poměrně těžce odstranitelná, aspoň myslím, protože kdekoli jsem narazil na materiály o tomto filmu, vždy bylo napsáno v zásadě toto:
  “PAN 400 má jmenovitou citlivost ISO 400/27°, ale při odpovídajícím zpracování může být exponován i jako ISO 1600/33°. Při jeho zpracování je možné využít mnoha specifických vlastností vývojek ILFORD: Pro prodloužené vyvolávání jsou nejvýhodnější ILFOTEC HC, ID-11 a MICROPHEN. PAN 400 lze zpracovat všemi běžnými způsoby, dokonce i takovými, které používají zkrácené ustálení a praní. Jeho široká expoziční pružnost a tolerance drobných chyb při zpracování z něj činí velmi robustní film.”
  (http://www.ilford.cz/data/prirucka.htm#2)

  – o přeexpozici NIC.
  Jako poslední možnost mě napadá kontaktovat poradnu Ilfordu:
  http://www.ilford.cz/data/poradna.php
  Třeba se také ozve nějaký “černokomorník”, který si s tím bude vědět rady, já si na žádný “zaručený” recept netroufám, abych neměl Váš film na svědomí.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Pan 400@100

  nasel jsem tohle: Ilford Pan 400 D-11 1+1 ISO 200 cas 12 min 20C, ISO 100 by mohlo byt neco pres 10min, za vysledek ale nerucim. btw on Pan 400 neni 400…to je jen na krabicce.

  BTW, jestli jsem pochopil dobre, fotil jste na svitek Panu 400…kde jste ho sehnal?

  Odpovědět
  • pan 400@100

   Jedná se o film zakoupený před cca.2 lety uskladněný v chladničce.Místo nákupu…Kanrlík fotografie Osdtrava Mariánské hory,P.Vavřík.Děkuji za radu.Při případném nezdaru se přece svět nezboří!

   Odpovědět
 3. Vyvolavani pri preexpozici

  Pokud dojde k preexpozici, hrozi nebezpeci, ze se svetla (jasne partie) dostanou na rameno charakteristicke krivky a tim dojde ke ztrate jejich kontrastu ci pripadne k uplne ztrate detailu. Zachrana je celkem jednoducha, staci pri vyvolavani mirne snizit kontrast. Toho dosahnete zkracenim vyvolavaciho casu, zredenim vyvojky a/nebo zmensenim michani behem vyvolavani – tedy technikami vyrovnavaciho vyvolavani.
  Otazkou ovsem zustava, jestli ke skutecne preexpozici doslo, nebot to zavisi I na rozsahu jasu sceny. Take mozna neznate skutecnou citlivost, kterou ma film pri Vasem zpusobu vyvolavani.

  Microphen a Rodinal jsou vyvojky pusobici temer opacne. Prvni vyuziva vice citlivost a dava mensi neostre zrno, druha dava zrno velke lec ostre. Z tohoto pohledu je tezko nejakou doporucit. Protoze se ale jedna o svitek, ktery by mohl vetsi zrno skousnout, doporucil bych jednoznacne Rodinal. Nejlepsi by bylo postup otestovat, napriklad nafotit s podobnou preexpozici jedno ci dve posledni policka, odstrihnout a vyvolat. Pokud to nejde, odhadl bych to nasledovne:
  Pouzijte redeni 1+50 – 1+80, zkratte odpovidajici cas (tedy cas pro zvolene redeni) o cca 15% a od poloviny vyvolavaciho casu preklopte vyvojnici 2x kazdych 90 vterin.

  Pro vice informaci Vam doporucuji precist si clanky ze sekce Praxe / V temne komore.

  Odpovědět
 4. Přeexponovaný film

  Dobrý večer.
  Já jsem vždy použil Kyanidový zeslabovač (samozřejmě po celém řádném procesu). Bez problému.

  Odpovědět
  • přeexponovaný film

   Zdravím,
   k zeslabení je možno použít různé zeslabovače, já jsem před mnoha léty používal manganistanový zeslabovač ( viz např. knihu Macek-Paspa,Fotografický receptář). V případě potřeby mohu zaslat návody.

   Odpovědět
 5. Poděkování

  Moc děkuji všem zůčastněným za všechny poskytnuté rady a odpovědi na dotazy.Tento Váš server jsem objevil náhodou,a ,moc se mi líbí na rozdíl od některých jiných kde se vdiskuzích přou majitelé různých značek,zda je lepší nikon či canon a o fotografování je tam …..! Také si rád počtu o starších fotoaparátech,což se na vašem serveru taky hojně vyskytuje. Ještě jednou DÍKY! Gryz Vladimír.

  Odpovědět

Napsat komentář