Fish eye pro nikon

Libor

Dobrý den,
Chtěl bych si pořídit fish eye objektiv na nikon D40 tedy s AF, něco kolem 8-10mm v cenové relaci kolem 10tis. Prodává se něco takového s dobrou světelností a kresbou? Zoom by taky nebyl na škodu a samozřejmě s co nejmenší vinětací.
Nebo mám raději počkat,protože do budoucna počítám s Nikonem D7000 na který už není třeba AF?
Děkuji za odpověď

1 komentář u „Fish eye pro nikon“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    fisheye objektivy neboli rybí oka se dělí na dvě podkategorie – kruhové a diagonální.

    Kruhové rybí oko vykreslí plný záběr s úhlem 180 stupňů jako kruh uprostřed snímku a po stranách fotografie budou černé okraje.

    Diagonální rybí oko má rovněž úhel záběru 180 stupňů, ovšem po úhlopříčce fotografie – tedy z rohu do rohu. Vodorovný úhel záběru bude menší – přibližně kolem 150 stupňů – a vertikální nejmenší (kolem 100 stupňů).

    V tomto případě je také nutné zohlednit, jestli je objektiv určen pro fullframe nebo APS-C zrcadlovky. Ořezový faktor totiž ubere z úhlu záběru a fullframe cirkulární rybí oko by se na zrcadlovce s menším snímačem chovalo spíš jako diagonální, ovšem pravděpodobně nekreslící až do rohů, a diagonální rybí oko se bude spíš podobat širokoúhlému objektivu se špatnou korekcí zkreslení (příklady třeba viz http://www.bobatkins.com/photography/reviews/wide-angle-lenses-2.html)

    To jsou tedy hlavní kritéria výběru. Oba typy fisheye objektivů mají své využití, ale diagonální varianta je dle mého názoru o něco univerzálnější (dá-li se tedy u takto speciálního objektivu vůbec mluvit o univerzalitě).

    Druhým aspektem výběru je v tomto konkrétním případě spolupráce s tělem fotoaparátu, jak už jste nastínil.

    První částí je automatické zaostřování. Aby fungovalo na Nikonu D40, musí být objektiv vybaven vlastním zaostřovacím motorem, což, pokud vím, v současné době splňují pouze rybí oka od Sigmy s označením HSM (http://www.sigmaphoto.com/shop/fisheye-lenses). Na druhou stranu, automatické ostření není u objektivů tohoto typu zase až tak důležité, protože poskytují enormní hloubku ostrosti a s přesností zaostření nebývá problém.

    Druhým aspektem je podpora komunikace s tělem – především jde o měření expozice. K tomu je u D40 vyžadován objektiv s čipem, což splňuje samozřejmě diagonální rybí oko Nikkor 10,5/2,8 i již zmíněné objektivy Sigma. Tato řešení ale nevyhoví požadované ceně kolem 10 tisíc korun, pokud se bavíme o koupi nového objektivu. S trochou štěstí by se do limitu mohl vejít objektiv z druhé ruky.

    V ceně kolem 6500 Kč se v tuzemsku dá pořídit poměrně zajímavé rybí oko 8/3,5 korejské firmy Samyang. To však nedisponuje ani automatickým ostřením ani čipem pro komunkaci s tělem. Řešením by mohl být přídavný ruský čip Dandelion (http://filmprocess.ru/nikon_spec_en.htm), což je ale “hračka”, nad kterou sice plesá moje srdce kutila, ale pro běžného uživatele asi nebude ideální 🙂 Samyang už některé objektivy začal osazovat čipem, takže se možná dočkáme i u tohto rybího oka, ale většinou chceme fotografovat a ne čekat v nejistotě. Koupí Nikonu D7000 by se situace částečně měnila, protože ten podporuje s objektivy bez CPU měření v režimu preference clony.

    Zoom fisheye je, pokud vím, na trhu jen jeden, a to Tokina 10-17/3,5-4,5, ale o tomto objektivu toho moc nevím. Osobně se domnívám, že toto řešení je trochu zbytečné a překombinované.

    Abych to tedy shrnul: pokud bych si chtěl rybí oko spíš osahat a vyzkoušet, šel bych do Samyangu, se kterým se dá s jistými omezeními fotografovat i na D40 a výhledová koupě D7000 pak jeho použitelnost posouvá o třídu dál díky podpoře měření expozice. Absenci AF bych nepovažoval za omezující. Nižší investice je mi symaptická i proto, že efekt fotografie rybím okem je specifický a jeho nadužívání jej spíše devalvuje, čili alespoň v mém případě bych jej používal spíše jen občas pro zpestření. Pokud bych už věděl, že pro fisheye mám opravdu využití, volil bych asi Nikkor 10,5/2,8 z druhé ruky, který má celkem dobrou pověst. Pokud by z plánované koupě D7000 sešlo, pak by pro D40 mohla být dobrou volbou i Sigma HSM, která by s ním měla fungovat zcela bez omezení. Sigma vítězí i v případě, že byste zatoužil po cirkulárním rybím oku, protože její 4,5/2,8 HSM je myslím jediný objektiv tohoto typu pro APS-C zrcadlovky na trhu.

    Odpovědět

Napsat komentář