Nikon d3100

Tomáš Bělica

S digitální zrcadlovkou teprve začínám a rozhodl jsem se pro Nikon D3100. Dotaz č.1: Dělám správně? Dotaz č.2: Jaké objektivy se k němu nejlépe hodí, když chci fotit zvířata v pohybu?

1 komentář u „Nikon d3100“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, Nikon D3100 má na základní model poměrně slušné parametry a výbavu. Disponuje CMOS snímačem zvládajícím dobře vyšší citlivosti ISO, 11-bodovým automatickým zaostřováním s funkcí 3D tracking, podporou FullHD videa atd. To jsou funkce, které dříve nebývaly v nejnižších řadách fotoaparátů k vidění.

    Na druhou stranu samozřejmě nelze předpokládat, že nejnižší model bude plně srovnatelný s vyššími řadami. Velké rozdíly budou v ovládání a ergonomii. Základní modely více staví na ovládání pomocí menu, kdežto pokročilejší fotoaparáty se spíše snaží zpřístupňovat nejčastější funkce přímo přes ovládací prvky na těle, aby je bylo možné používat rychle a leckdy skoro poslepu. Nikon D3100 také nemá stavový displej a všechny informace zobrazuje přes hlavní displej. Vyšší modely mívají jasnější a větší hledáček. Tělo bude pravděpodobně spíše z menších, což někdy komplikuje úchop a ovládání fotografům s větší rukou (a naopak to většinou ocení dámy a slečny).

    Řada rozdílů bude samozřejmě i ve funkční výbavě. Vyšší modely mají více bodů automatického ostření, což vylepšuje mimo jiné schopnost udržet pohybující se objekt zaostřený při použití funkce 3D tracking (v současné nabídce Nikonu je nejbližší model s větším počtem AF bodů novinka Nikon D7000) a také mívají více křížových AF bodů, které umožňují přesnější ostření v některých mezních situacích. To jsou všechno vlastnosti, které při fotografování zvířat oceníte, podobně, jako například větší odolnost těla z hořčíkové slitiny apod. V případě Nikonu D3100 je ještě třeba počítat s tím, že není vybaven zaostřovacím motorem v těle, takže na něm půjde používat AF jen s novějšími objektivy, obvykle vybavenými ultrazvukovým ostřením označovaným u Nikonu zkratkou AF-S (což se ovšem na pohybující se zvířata velmi hodí, protože zaostřování je tišší a rychlejší).

    Pokud vám nicméně D3100 padne do ruky, určitě se s ním dají pořídit slušné snímky a nebál bych se s ním začít. Dovolí-li to peněženka, pak bych ale nezavrhoval ani některý z vyšších modelů.

    K druhé části otázky, tedy volbě objektivu na zvířata v pohybu: především záleží na tom, o jaký druh focení půjde. Pokud se jedná o zvířata volně žijící, začínáte právě bohužel s poměrně drahým koníčkem, protože vhodné objektivy jsou delší světelná skla s odpovídající cenou. Řada fotografů divoké přírody vám řekne, že více než na objektivu záleží na znalosti přírody a chování fotografovaného druhu, a je v tom velký kus pravdy, na druhou stranu si ale nelze nevšimnout, že to většinou říkají opírajíce se o objektiv typu 500/4 a i to má svoje opodstatnění. Nicméně určitě není třeba začínat s výbavou za stovky tisíc korun.

    Pokud to myslíte s fotografováním divoké přírody vážně, dá se začít s objektivem Nikkor AF-S 300/4, který je opticky výtečný a z řady kvalitních pevných skel Nikkor nejlevnější.

    Pokud jde spíš o vyzkoušení si tohoto fotografického oboru, dá se s jistými omezeními uvažovat o objektivu Nikkor 70-300 VR. Pro objektivy tohoto rozsahu a cenové relace je bohužel víceméně pravidlem, že poskytují tím méně ostrosti, čím více se blížíme nejdelšímu ohnisku 300 mm, případně čím vzdálenější je zaostřený objekt. Při ohniskové vzdálenosti kolem 200 mm a mírném zaclonění fotí většinou velmi slušně, ale při fotografování volně žijících zvířat je tato konstelace bohužel spíš méně častá.

    Na trhu jsou i objektivy třetích výrobců, z nichž nejširší nabídku delších skel má Sigma, která nabízí povícero variant v různých cenových hladinách. S těmi bohužel nemám žádné zkušenosti, ale recenze se dají najít na internetu. U levnějších objektivů bude přibližně platit to, co jsem napsal o objektivu Nikkor 70-300 VR – bohužel toto je obor, kde jen málokdy platí, že za málo peněz dostanete hodně muziky. U objektivu pro Nikon D3100 je třeba dbát na to, aby byl vybaven vlastním zaostřovacím motorkem (u Sigmy je obvykle označen zkratkou HSM).

    Odpovědět

Napsat komentář