Výběr vhodného objektivu

Tomáš Průcha

Dobrý den,
vlastním Canon 350D a s fotografováním nemám moc velké zkušenosti. Potřebuji poradit ohledně nového objektivu. Velice rád fotím krajinu. Prosím, poradíte, jaký objektiv by byl pro tuto situaci vhodný? Hledám spíš takový kompromis. Cenově přijatelný. Maximální cena deset tisíc korun.
Moc děkuji za pomoc, jelikož na trhu je takové množství nabídky, že člověk jako já je zcela odkázán na něčí pomoc. Tomáš

1 komentář u „Výběr vhodného objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  v první řadě Vás asi mírně zklamu: Neexistuje objektiv na krajinu.

  Tedy ne že by neexistoval objektiv, kterým lze krajinu fotografovat – naopak, jsou to prakticky všechny ohniskové vzdálenosti od ultraširokoúhlých objektivů až po nejdelší ohniska pro krajinný detail. Zřejmě nějčastěji jsou ale využívány “středně široké” objektivy, tedy v rozmezí cca 28-35mm (po přepočtu na kinofilm), tedy něco kolem 18-22mm na Vašem fotoaparátu s APS-C snímačem.

  V tomto rozsahu ohniskových vzdáleností proto pro začétek velmi dobře vyhoví i základní “setový” objektiv Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS (verze IS, tedy se stabilizátorem, se Canonu po optické stránce velmi povedla), který ovšem má známou “nectnost” levnějších objektivů – otáči se mu přední člen a tedy např. použití polarizačního filtru je maličko komplikovanější.

  Lepší alternativou je například poměrně nový objektiv Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC Macro HSM OS se stabilizátorem obrazu a ultrazvukovým ostřicím motorem. Tento objektiv je i výrazně univerzálnější rozsahem ohniskových vzdáleností i lepší světelností, kdybych tedy hledal lepší základní, spíše široký objektiv, asi bych vyzkoušel právě tuto Sigmu. Její cena se pohybuje i ve Vámi naznačené cenové hladině a ohlasy uživatelů i recenzentů jsou vesměs pozitivní.

  Sám pro fotografování krajiny používám jak širokoúhlý objektiv Tokina 12-24mm f/4 (pokud si umíte poradit s větší chromatickou vadou či budete své fotografie převádět do černobílé škály, pak jej mohu jen doporučit – odpovídá i uvedené cenové hladině), přes Canon 24-105mm f/4L IS (velmi univerzální, bohužel za téměř dvojnásobnou cenu, ovšem nemám k němu jediné slovo výhrad) po Canon 70-200mm f/4L po krajinný detail (opět bez výhrad, v sekci použitých objektivů se verze bez stabilizátoru Vámi uvedené cenové hladině blíží).

  Bohužel neexistuje objektiv, který by za každých okolností vyhovoval každému, tím spíše při fotografování krajiny, kde se můžou i u stejného záběru požadavky různých fotografů velmi diametrálně rozcházet.

  Je zapotřebí si uvědomit, že objektiv fotografii nedělá – zvláště u krajiny je tím nejdůležitějším faktorem fotografovo oko – a správný čas a správně světlo. Pokud chcete fotorafovat krajinu a věnovat se této disciplíně vážněji, pak bych doporučoval obrátit svou pozornost, nejen k vhodnému objektivu, ale i k vhodné literatuře (např. k i zde na Paladixu nedávo recenzované knize “(Digitální) krajinářská fotografie” – viz http://www.paladix.cz/clanky/michael-frye-digitalni-krajinarska-fotografie.html)

  Přeji hezký den a dobré světlo.

  Pavel Kutina

  Odpovědět

Napsat komentář