ORWO color

ingbem

Našel jsem doma starý nafocený dosud nevyvolaný kinofilm ORWO color. Lze někde nechat tento film vyvolat? Děkuji za odpověď. Bém

1 komentář u „ORWO color“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  odpověď na Váš dotaz není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát.

  Firma ORWO vyráběla několik řad barevných filmů, které měly vesměs odlišný způsob zpracování od standardizované technologie Kodaku (proces C-41), označení procesu dle výrobce je ORWO 5168. Bohužel produkce originálních chemikálií skončila někdy v polovině devadesátých let.

  Exponované filmy je sice možné zpracovat i ve C-41 chemii, ale je nutné počítat s tím, že dojde ke značným barevným posunům, pak by byla asi jediná možnost film oskenovat a převést v PC do černobílé škály.

  Dalším problémem je, že proces ORWO byl nízkoteplotní (barvivo je v negativu uloženo v želatině a ta se při teplotch nad cca 30°C začne odplavovat, u takhle starého materálu bych neriskoval teploty vyšší než cca 25°C), na rozdíl od dnes používaného procesu C-41 (38°C). S tím samozřejmě dnešní fotolaby nepočítají, takže asi jedinou cestou je nízkoteplotní sada od Tetenalu a zkusit si to vyvolat sám.

  Otázkou navíc je, zda na exponovaném filmu zůstal vůbec nějaký latentní obraz, bohužel nepíšete, jak dlouho a v jakém prostředí byl film skladován, u filmu exponovaném před více než patnácti lety bych byl ale velmi skeptický a neočekával bych žádný použitelný výsledek.

  Přeji hezký den a dobré světlo.

  Pavel Kutina

  Odpovědět

Napsat komentář