dlouhá doba ukládání

Jiří Ryska

Dobrý den,
vlastním Canon 400D a mám problém s délkou ukládání vyfocené fotografie při nočních dlouhých epozicích (exp. cca 4min).
Po vyfocení snímku trvá spracování cca 2-3min.
Paměťovou kartu mám CompactFlash SanDisk ultraII 2GB. Před nějakým časem jsem z netrpělivosti vypl foťák před uložením
snímku tedy během ukládání na kartu. Kartu jsem zformátoval a při běžném focení s ukládáním není problém.
Ovšem když se chci připojit k počítači tak to trvá také poměrně dlouho. Z knihy Mistrovsví práce s DSLR jsem se dočetl
že při ukládání je nápomocen buffer (vyrovnávací paměť). Moje teorie je že při krátkých expozicích data nepřekročí velikost
Vyrovnávací paměti a z ní se to pomaleji ukládá na kartu ale to už jako uživatel nezjistím ale při dlouhých epozicích
jsou data příliš veliká a zde se projevuje dlouhá doba ukládání (poškození) karty. Takže moje otázky zní: Je možné že jsem
poškodil paměťovou kartu a ukládání trvá dlouho proto že Vyrovnávací paměť nemá dostatečnou kapacitu aby pojmula tak
velké množství dat (při dlouhé expozici) a vyřeší to pořízení nové karty?
Mohl jsem při své zbrklosti poškodit i Vyrovnávací paměť?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Jiří Ryska.

1 komentář u „dlouhá doba ukládání“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  chování, které popisujete, odpovídá fotoaparátu se zapnutou redukcí šumu při časech delších, než jedna vteřina (Custom Function 2, viz strana 103 českého manuálu). V tomto režimu fotoaparát před uložením snímku udělá ještě jeden se zavřenou závěrkou, aby vytvořil “šumovou mapu” a následně se pokouší ve snímku redukovat šum odečtením právě té šumové mapy.

  V praxi to znamená, že se fotoaparát chová, jako kdyby velmi dlouho snímek ukládal, pravda je ovšem taková, že vzápětí po skutečném snímku provádí ještě jeden, srovnatelně dlouhý “meřicí”. Vypnutím této funkce dojde ke zrychlení práce fotoaparátu, ale za cenu nárůstu hladiny šumu v obraze.

  Co se týká rychlosti přenosu: Sám používám kartu stejného typu, sice s jiným fotoaparátem a o větší kapacitě (SanDisk Ultra II 8 GB s Canonem 40D) a kromě velmi akční fotografie, kdy fotoaparát občas nestíhá ukládat data, nemám k rychlosti při fotografování závažnější výhrady.

  Pro kopírování dat do PC ale doporučuji používat čtečku karet, v současné době jsou snad na trhu již jen čtečky, kompatibilní s USB 2.0 High Speed a nárůst rychlosti kopírování oproti připojení fotoaparátu kabelem je velmi markantní, o pohodlí a nemožnosti si fotoaparát omylem shodit ze stolu zachycenim za kabel ani nemluvě.

  Pokud chcete experimentovat, mohu Vás odkázat na můj starší, ale stále platný článek o nestandardních formátování paměťových karet (viz http://www.paladix.cz/clanky/jak-urychlit-velkou-pametovou-kartu.html), kdy můžete zkusit vyladit formát CF karty tak, aby konkrétnímu typu fotoaparátu nejvíce “chutnal”, ovšem u 2 GB karty bych v tomto případě nějaký zásadní nárůst rychlosti neočekával, problémy obvykle nastávají až při větších kapacitách.

  Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohl.

  Přeji hezký den a dobré světlo.

  Pavel Kutina

  Odpovědět

Napsat komentář