Konfigurace PC pro práci s RAW

Ondřej Laně

Dobrý den,

prosím o radu pokud jde o nákup nového počítače. Mám doma řadu let staré PC, ale nestačí na editaci RAW souborů z APS-C zrcadlovky. Prosím o radu, na co klást hlavní důraz při výbru novéhé počítače? Spíše na procesor nebo grafickou kartu, paměti? Počítač nepoužívám na hry ani na střihání videa. V podstatě chci kvalitní stroj pro zpravocání RAWů.

Díky moc, OL.

1 komentář u „Konfigurace PC pro práci s RAW“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  řešil jsem podobný problém před dvěma lety. Nakonec jsem kladl důraz na tyto věci:

  1. rozumně rychlý procesor s více jádry. Záleží nicméně na programu, který využíváte, jestli je schopen víc jader efektivně využít – na to existuje řada článků na internetu, stačí tedy jen hledat. Dnešní moderní RAW konvertory by neměly mít problém s podporou více jader.

  2. dostatek paměti – já jsem volil 8 GB

  3. 64bitový operační systém – doporučuji Windows 7, jsou rychlé, stabilní, ale určitě neuděláte chybu ani s MacOS, záleží na tom, na co jste zvyklý

  4. kvalitní grafická karta – doporučuji nVidia, ale opět jsou dnes už k dispozici kvalitní a dostatečně rychlé karty. Nemusí to být nutně herní karta, ty jsou podle mě zbytečně drahé

  5. určitě kvalitní monitor – to je hlavní základ – dostatečné rozlišení, kvalitní a rovnoměrné podsvícení, ideálně s podporou AdobeRGB barevného prostoru.

  S pozdravem

  Pavel Pola

  Odpovědět

Napsat komentář