Špatný posuv filmu

Jan Fáber

Dobrý den.
Mám Pentax MZ-5n,má dost nafoceno,a v poslední době se nezatáhne film do kazety(občas ale ano),předtím cca 8.let se to nestalo.
Teď ale zásadní problém-přefocují se konce a začátky políček.Prostě se nedostatečne posune nafocené políčko.Nejdříve se to stalo 1x na celém filmu,pak byl 3.flmy klid,a poté na jednom filmu 3x.Děje se to od té doby co používám dia film z DM drogerie.Jinak foťák nebyl nikdy opravován,a také nebyl v servisu na seřízení.
Děkuji za radu.

2 komentáře u „Špatný posuv filmu“

 1. Odpověď redakce

  Značkou filmu to nebude, pro DM vyrábí Kodak (pokud vím) a dle mého názoru by se toto dělo i s jinými filmy. Pravděpodobně došlo k opotřebení transportního mechanismu; jistá naděje je v tom, že došlo pouze k oxidaci kontaktů, které spouštějí motor – pak by nebyly třeba žádné náhradní díly a oprava by nebyla ani moc drahá.

  Zkuste kontaktovat servis Pentax, ale v případě mechanické závady bude cena opravy dost vysoká, levnější možná bude koupit zachovalé tělo z druhé ruky.

  MS#

  Odpovědět
 2. Špatné převíjení filmu.

  Dobrý den.
  Pokud se film nevrátí celý do kazety,může to být slabým tahem motorku,nebo velkým třením v kazetě.U jednoho foťáku mě pomohlo nalepit na zadní stěnu pásek molytanu,který po uzavření zadní stěny tlačil na kazetku tak,aby se znehybnila a při převíjení nepříčila.Druhý případ je při převíjení vpřed.Na navíjecí cívce je spojka,která může víc prokluzovat a nezaručí dostatečný tah.Pokud máte kombinaci obojího,jeví se vada ve slabém motorku.Nejčastěji opotřebením kolektoru.Zkušený fotograf by mohl otevřít zadní stěnu a bez filmu simulovat tyto převíjení. Citlivým brzděním cívek mezi prsty pak posoudit tahy a navíjecí síly.Toto jsou moje zkušenosti.Domnívám se však,že Váš problém vyřeší výhodná koupě “ojetého”těla. -O.P-

  Odpovědět

Napsat komentář