Objektiv a filtry na EXu

Kristýna

Dobrý den,
Nemohu nikde najít žádnou radu danou tak nějak po lopatě, a tak se obracím na vás. Mám doma starou analogovou zrcadlovku EXA.la, dělá krásné fotky, už jsem se s ní naučila i obstojně zacházet a teď se sháním po nějakém objektivu. Jako první bych si ráda pořídila makroobjektiv, protože jsem na detaily docela zaměřená a chtěla bych je fotit i na film a ne jen digitálně. Problém mám ale s tím, že jsem nikdy předtím zrcadlovku neměla a vůbec si nevím rady, co mám vlastně shánět, aby to pasovalo. Mám mezikroužky i všechno ostatní, co je k tomu prý třeba a i známého, který mi napoprvé pomůže dát to dohromady, ale ani on neví, co konkrétně mám hledat.
Tak jsem se chtěla zeptat, jaký (typ, značku) budu potřebovat, případně jestli ještě něco zvláštního.
Druhá věc jsou barevné filtry. I s nimi mám stejný problém. Nezdá se mi, že by pro každou značku byly jiné, na druhou stranu nevím, jestli třeba filtry na Flexaret, které mi teď nedávno někdo nabízel by si s EXou rozuměly.

Moc děkuji za odpověď
Kristýna.

1 komentář u „Objektiv a filtry na EXu“

 1. Odpověď redakce

  Především doporučuji nějakou teoretickou průpravu, jinak budete utrácet za něco, co třeba vůbec nepotřebujete…

  Mezikroužky se vkládají mezi tělo a objektiv a umožňují zaostřit na velmi malou vzdálenost; jejich nevýhodou je hlavně to, že hodně klesá světelnost objektivu. Dalším záporem je “skokové” oddálení objektivu od těla, což případně může vyřešit měch, který má plynulý posun.
  Obávám se, že pravý makroobjektiv na Exu neseženete, pokud vůbec kdy existoval; Exa má totiž specifický bajonet, který krom několika japonských hokus-pokusů nikdo jiný nevyužíval. Pokud tedy máte mezikroužky, zkuste je nasadit na tělo, na ně objektiv – a pak experimentuje…

  Filtrům je jedno, na jakém jsou aparátu nebo objektivu, jen musejí mít odpovídající průměr a způsob uchycení. Pro objektivy na Exu tedy musíte mít takové filtry, které mají závit stejného rozměru jako přední příruba daného objektivu. Filtry z Flexaretu zaručeně použít nemůžete, protože jednak jsou malé, jednak nemají závit, ale bajonet…

  MS#

  Odpovědět

Napsat komentář