Expozimetr Metrophot

matt

Dobrý den.
Před nedávnem se mi dostal do rukou starý, kulatý, kovový expozimetr značky Metrophot. u nás jsem o něm nic nenašel a jak to tak vypadá, dle jednoho německého foto serveru je to expozimetr vyráběný v Německu někdy kolem roku 1934. Je kompletní s koženým pouzdrem a dokonce nepoškozeným, vlepeným možná návodem, uvnitř pouzdra. Jedinná vada je prasklé rozptylné sklíčko. Chtěl bych se zeptat na cenu tohoto expozimetru.
Děkuji.

1 komentář u „Expozimetr Metrophot“

  1. Odpověď redakce

    Expozimetry Metraphot (typ 4 a 8) a Metrophot (typ 16) vyráběla firma Metrawatt AG v Norimberku od roku 1933. Využívaly selénový článek, který s postupem času slábne a neměří přesně, takže na opravdové fotografování to už po takové době opravdu nebude (ačkoli pokud byl používán málo a byl jinak většinou ve tmě, můžete se nadít jistého příjemného překvapení…). Problémem je ale také dost omezený rozsah nastavitelných citlivostí filmu (max. 27 DIN, tj. ISO 400), protože v té době citlivější filmy neexistovaly. Prasklé sklíčko lze vyměnit, ale pokud neměří správně, už mu nepomůže nic
    Cena se odvíjí od zájmu sběratelů a od stavu daného kusu – od několika (málo) stovek i do několika tisíc, pokud jde o výjimečně zachovalý přístroj. Těžko to takto posoudit; jediná cesta je ocenění konkrétního kusu nějakým znalcem.

    MS#

    Odpovědět

Napsat komentář