Objektivy

Petr Hochmann

Dobrý den, chtěl bych poradit s výběrem teleobjektivu na Nikon D90. Fotím převážně přírodu, zvířata (i na výstavách) a objekty a jejich detaily přiblížený teleobjektivem. Rozhoduji se mezi NIKON 70-300/4.5-5.6 G AF-S VR IF-ED a SIGMA 120-400/4,5-5,6 APO DG OS HSM, nebo jiný, který poradíte tak do 30 000. Jde mě o ostré fotky. Předem moc děkuji za radu.

1 komentář u „Objektivy“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, pokud vám jde především o ostrost, pak pravděpodobně nebudete příliš spokojen ani s jedním z vybraných objektivů, byť samozřejmé požadavky na ostrost jsou do jisté míry subjektivní záležitostí.

  Nikkoru 70-300/4.5-5.6 G AF-S VR IF-ED je ve své cenové kategorii poměrně povedeným objektivem a stabilizace je určitě pro naznačené užití příjemným bonusem, ale z osobní zkušenosti vím, že podobně jako drtivá většina dalších objektivů s tímto rozsahem poskytuje velmi slušně ostré snímky zhruba do ohniskové vzdálenost 200 mm. Mezi 200 a 300 mm se pak ostrost znatelně zhoršuje. Vliv na kresbu má i zaostřená vzdálenost, kdy při ostření na vzdálenější objekty kreslí objektiv o něco hůře.

  Se Sigmou 120-400 osobní zkušenost nemám, ale testy na zahraničních serverech rovněž naznačují, že se jedná o objektiv s přijatelnou, ale nikoliv výbornou kresbou. K Sigmě bych měl dále výhradu (z vlastní praxe s jinými levnějšími telezoomy z jejich produkce) ke spolehlivosti automatického ostření. Oproti sklům od Nikonu z podobně cílené modelové řady se mi výrazně častěji stávalo, že AF “lovil”, čili projížděl rozsah sem a tam než zaostřil, případně že AF těsně před stiskem spouště z ničeho nic přeostřil o metr jinam. Proto bych případně doporučil si objektiv před nákupem dojít vyzkoušet k prodejci.

  Pokud jde o případný tip na jiné sklo v cenové kategorii kolem 30 000 Kč, pak je můj tip jednoznačně Nikkor AF-S 300/4,0 D IF-ED. Rozdíl v kresbě je prakticky k jakémukoliv zoomu v této cenové kategorii propastný. Pokud vám nevadí omezení dané pevnou ohniskovou vzdálenosti, pak získáte bezkonkurenční kvalitu v poměrně kompaktním a lehkém provedení. Trváte-li na zoomu, pak bych zvažoval teleobjektiv Sigma 100-300/4 EX APO DG IF HSM – ten je obecně považovaný za jeden z nejpovedenějších zoomů této značky. I tak bych ale asi doporučoval otestovat vybraný kus přímo u prodejce.

  Odpovědět

Napsat komentář