Olympus E-500 makro

Vít Litoš

Dobrý den, prosím vás měl bych dotaz. Jsem začátečník a pořídil jsem si bazarově Olympus E-500. S foťákem jsem se již seznámil a snad jsem i vytvořil pár slušných snímků, ale jedna věc mi nejde do hlavy, a to makro snímek. Respektivě režim makro. Samozřejmě vím, na co se používá ale přišel jsem na zvláštní věc. Pokud mám přepnutý foťák do režimu makro, dovedu zaotřit jako s každým jiným režimem. Tzn. že na 3,5,30 metrů zaotřím i se zapnutým makrem a snímek je normálně povedený. Po tomhle zjištění jsem to zkusil otočit, a fotit s klasickými režimy (většinou fotím s prioritou clony) makro snímky… a ejhle, zaostřil jsem stejně, respektivě ze stejné vzdálenosti jako s makro režimem, což bylo ve vzdálenosti asi 20 cm s minimálním ohniskem objektivu -14mm. Není těch 20 cm na makro nějak moc? Je tohle normální, nebo je možné, že mám makro nefunkční? Objektiv mám Zuiko digital 14-54 mm. Děkuji za každou odpověď.

1 komentář u „Olympus E-500 makro“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den, makro režim se na zrcadlovkách odlišuje od toho, co umožňuje na kompaktních fotoaparátech bez výměnných objektivů. U kompaktů dojde v makro režimu kromě optimalizace nastavení parametrů (vyšší clona kvůli hloubce ostrosti atd.) často také ke zkrácení zaostřitelné vzdálenosti objektivu, který je ale touto možností vybaven z výroby a pouze se standardně – tedy mimo makro režim – nevyužívá, protože by nějakým způsobem omezovala běžné použití (pomalost ostření, funkčnost pouze při určitém ohnisku apod.).

    U digitální zrcadlovky není něco podobného možné – objektivy jsou vyměnitelné a většinou nedisponují žádnou speciální podporou fotografování v makro režimu. Přesto někteří výrobci (zejména u modelů pro širokou veřejnost) přidávají motivový režim makro, který ale nedělá nic jiného, než zmíněnou optimalizaci expozičních parametrů. Objektiv i v tomto režimu ostří i nadále od nekonečna po nejkratší vzdálenost, kterou zvládne, a nijak se jeho možnosti v tomto směru nevylepší.

    Pokud chcete dosáhnout lepšího zvětšení a tedy se více přiblížit skutečnému makrosvětu, neobejdete se bez speciálních pomůcek, jako jsou mezikroužky, makro předsádky nebo v ideálním případě makroobjektiv, který kombinuje vhodnou ohniskovou vzdálenost a schopnost ostřit na dostatečné krátkou vzdálenost k dosažení měřítka zvětšení 1:1.

    Odpovědět

Napsat komentář